Spis treści
Jaka pogoda prognozowana jest w czerwcu?
Zgodnie z eksperymentalnymi prognozami przedstawianymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadchodzące wakacje mogą być najcieplejsze od wielu lat. W czerwcu średnia temperatura prognozowana jest powyżej średniej z lat 1991-2020, która wynosiła w zależności od regionu 14 do 18 st. C. Suma miesięczna opadów nie powinna różnić się od tej notowanej w ostatnich kilkunastu latach, a wynosiła ona w zależności od regionu Polski od 29 do 192 mm.
Czerwcowy rekord ciepła - rok temu było 38,3 st. C!
Warto zaznaczyć, że temperatura "powyżej normy" według prognoz będzie odnotowywana w zdecydowanej większości Polski. Ostatni rekord ciepła w czerwcu odnotowano w 2022 roku, kiedy 20 czerwca termometry pokazały 38,3 st. C.

Jaka temperatura prognozowana jest na lipiec?
W pierwszy pełny miesiąc wakacji temperatura w zdecydowanej większości największych polskich miast również będzie wyższa od tej, którą notowano w latach 1991-2020, a wynosiła ona w zależności od regionu od 15,7 do 20,3 st. C. Lipiec zapowiada się więc zdecydowanie cieplejszy, niż miało to miejsce w ostatnich latach.
W lipcu tego roku, według eksperymentalnej prognozy pogody, suma opadów będzie zdecydowanie niższa, niż miało to miejsce w latach poprzednich, kiedy w zależności od regionu Polski odnotowywano od 44.8 do 244.6 mm. Jedynie na północy Polski nie powinna ona różnić się od sumy opadów z lat ubiegłych.
Lipiec ma być suchy. Zeszłoroczny rekord - 37,4 st. C
IMGW prognozuje, że lipiec w większości będzie miesiącem suchym. Ostatni zaobserwowany rekord padł we Wrocławiu 22 lipca 2022, kiedy termometry pokazały 37,4 st. C.

Średnia temperatura na sierpień - od 14,8 do 19,6 st. C
Wybierający się na urlop w sierpniu również nie powinni narzekać na pogodę. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ten miesiąc również będzie cieplejszy niż w poprzednich latach, kiedy średnia temperatura w zależności od regionu wynosiła od 14,8 do 19,6 st. C. Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza wskazuje, że sierpień będzie "miesiącem ciepłym" w porównaniu z ubiegłymi latami.
Co z opadami? Ten miesiąc nie powinien przynieść znacznych niespodzianek, ponieważ według eksperymentalnej prognozy długoterminowej miesięczna suma opadów nie powinna odbiegać o tej, którą notowano w latach 1991-2020. Wynosiła ona w zależności od regionu od 34.8 do 158.3 mm.
Rekord sierpnia padł w 2015 r. - 39 st. C w cieniu
Aktualny rekord temperatury w sierpniu zanotowany został 8 sierpnia 2015 roku w miejscowości Ceber, kiedy termometry pokazały tam 39 st. C.

dś