https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Instalacje z pompami ciepła w budynkach komercyjnych

redakcja.regiodom
Pompy ciepła stosuje się również w obiektach sakralnych. Na przykład podczas termomodernizacji kościoła pw. Jana Chrzciciela w Jaworkach zamontowano gruntową pompę ciepła NIBE. Prace wykonała firma Pompy Ciepła Podhale z Nowego Targu.
Pompy ciepła stosuje się również w obiektach sakralnych. Na przykład podczas termomodernizacji kościoła pw. Jana Chrzciciela w Jaworkach zamontowano gruntową pompę ciepła NIBE. Prace wykonała firma Pompy Ciepła Podhale z Nowego Targu. NIBE
Pompy ciepła mają zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych. Coraz częściej można je spotkać w inwestycjach komercyjnych: w szkołach, budynkach biurowych, halach magazynowych, hotelach czy obiektach sakralnych.

Administratorom obiektów komercyjnych przy wyborze systemu ogrzewania coraz częściej przyświecają dwa główne cele: bardzo niskie koszty ogrzewania oraz ochrona środowiska naturalnego. Dlatego decydują się na inwestycję w pompy ciepła. Wybierając te urządzenia ważny jest również fakt, że nowoczesne pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, a pracą pompy ciepła można zarządzać zdalnie. Urządzenia te dają też możliwość monitorowania i diagnostyki serwisowej przez Internet lub smartfona. Do zalet pomp ciepła należy też ich długa żywotność, która w przypadku wielu producentów deklarowana jest na poziomie 20–25 lat oraz niewielkie rozmiary i niski poziom głośności.

Jednym z przykładów zastosowania pomp ciepła w obiekcie komercyjnym są urządzenia zamontowane w Akademii Dziecięcej „Ksawcio i Wojtuś” w Grodzisku Mazowieckim (woj. mazowieckie). System zasilany jest dwoma gruntowymi pompami ciepła o mocy 60 kW pracującymi w układzie kaskadowym. Dolne źródło zasilania układu stanowią kolektory pionowe o łącznej długości 2250 metrów. Pompy te poza zasilaniem ogrzewania podłogowego i grzejnikowego (powierzchnia ogrzewana to 1750 mkw.) przygotowują też ciepłą wodę użytkową.

Pompy ciepła z budynku użytkowym
W budynku Akademii Dziecięcej „Ksawcio i Wojtuś” w Grodzisku Mazowieckim system grzewczy zasilany jest dwiema gruntowymi pompami ciepła NIBE F1345-60 kW, które pracują w układzie kaskadowym. NIBE

Podobny system zainstalowano też w 2013 roku w Zalesiu Śląskim (woj. opolskie) w ramach termomodernizacji budynku szkoły podstawowej (obiekt z 1965 r.). Odnawialne źródła energii zastąpiły dwa przestarzałe kotły węglowe o łącznej mocy 240 kW. Pompy ciepła pracują w układzie kaskadowym, który ma moc grzewczą do 120 kW. Dolnym źródłem ciepła są kolektory pionowe o łącznej długości 2800 metrów. System grzewczy zasila ogrzewanie grzejnikowe całego budynku o kubaturze 5466 metrów sześciennych. Wewnątrz pomieszczeń zapewnia on temperaturę +21°C. Dodatkowo układ pomp wytwarza ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) na potrzeby przedszkola, które również mieści się w budynku.

Pompy ciepła w budynku szkoły
W budynku szkoły podstawowej w Zalesiu Śląskim zastosowano system grzewczy oparty na gruntowych pompach ciepła NIBE F1345-60 kW. NIBE

C.w.u. gromadzona jest w 500-litrowym zasobniku. W okresie letnim do podgrzewu wody wykorzystywany jest osobny system (układ 5 kolektorów słonecznych, z których każdy ma pow. 1,818 mkw.). System pomp ciepła monitorowany jest dzięki modułowi, który pokazuje parametry pracy, takie jak: temperatura dolnego źródła na wejściu i wyjściu z pompy ciepła, temperatura zewnętrzna, temperatura wewnętrzna w obiekcie, temperatura c.w.u. oraz współczynnik COP. Na bazie tych danych opracowano wizualizację pracy systemu grzewczego, która wykorzystywana jest m.in. do celów edukacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Inną ciekawą inwestycją zrealizowaną w ramach termomodernizacji jest system zainstalowany w budynku sanatoryjno-leczniczym „Biawena” w Wysowej Zdrój (woj. małopolskie). W obiekcie wykonano węzeł cieplny o łącznej mocy 600 kW, który składa się z czterech gruntowych pomp ciepła o mocy 60 kW każda oraz osiemnastu powietrznych pomp ciepła o mocy 20 kW każda. Pompy powietrzne pracują w dwóch kaskadach, które dodatkowo uzupełnione są szczytowym źródłem ciepła, jakim są istniejące wcześniej kotły olejowe. Ponieważ miejscowość jest uzdrowiskiem, w którym występują naturalne źródła wód leczniczych, nie uzyskano zgody na odwierty pionowe. Dlatego zdecydowano się na wymiennik poziomy o łącznej długości 5000 metrów, który wspomagany jest ciepłem z kolektorów słonecznych i ciepłem odpadowym ze ścieków sanitarnych. Tak dobrane urządzenia dostarczają ciepło na ogrzanie obiektu o powierzchni 9000 mkw. i produkują ciepłą wodę użytkową.

Gruntowe i powietrzne pompyciepła w Biawenie
Węzeł cieplny w budynku "Biawena" składa się z czterech gruntowych pomp ciepła NIBE F1345-60 kW oraz osiemnastu powietrznych pomp ciepła NIBE F2300-20 kW. NIBE
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska