https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorlicka elektrociepłownia nie zasypia gruszek w popiele. Zmienia się i dostosowuje do wyzwań współczesności. Niedługo spalać będzie biomasę

Lech Klimek
Ostatnie lata to wielki postęp
Ostatnie lata to wielki postęp Lech Klimek
Od blisko 50 lat komin tego zakładu niczym drogowskaz wskazuje gorliczanom drogę w ich powrotach do domu. Ma 150 metrów wysokości i wydać go z bardzo daleka. Ten zakład to Elektrociepłownia Gorlice, która powstała jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku wtedy jako część Fabryki Maszyn Wiertniczych i Górniczych „Glinik”.

Spis treści

Samodzielność uzyskała w 1994 roku gdy następowały zmiany na gospodarczej mapie Polski i jako samodzielny podmiot od ponad 30 lat, z powodzeniem, prowadzi działalność w zakresie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby miasta Gorlice i zakładów przemysłowych zlokalizowanych w Gliniku.

Ciągłe zmiany

EC Gorlice stale się zmienia, unowocześnia i podąża ścieżką, która ma zapewnić jak najmniejszą uciążliwość dla środowiska naturalnego i okolicznych mieszkańców. Teraz gdy tuż za płotem rośnie im konkurencja w postaci instalacji termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii, muszą zrobić naraz kilka kroków, by nie zostać w tyle.

- W ciągu ostatnich kilku lat, zainwestowaliśmy znaczne środki w modernizację istniejących jednostek wytwórczych - opowiada Tomasz Okwieciński, członek zarządu EC Gorlice oraz dyrektor działu technicznego SFW Energia Sp. z o.o. - właściciela gorlickiej elektrociepłowni. - Zabudowaliśmy nowy kocioł wodny typu WR4N, czyli taki przeznaczony do zasilania paliwem stałym i kopalnym, a ta zmiana zapewnia produkcje ciepła z wysoką sprawnością w okresie letnim. Zmodernizowaliśmy w szerokim zakresie kocioł parowy OR32 służący do produkcji energii cieplnej. Te inwestycje zwiększyły naszą  efektywność energetyczną oraz zmniejszyliśmy koszty produkcji - dodaje.

W Elektrociepłowni Gorlice w okresie sezonu grzewczego do produkcji ciepła wykorzystywany jest układ kogeneracyjny oparty o kocioł parowy i turbinę przeciwprężną. Jest to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów zamiany energii zawartej w paliwie na ciepło i energię elektryczną, z zachowaniem wysokiej efektywności i redukcji emisji CO2.

- Kogeneracja, czyli równoczesne wytwarzanie ciepła i prądu jest dobrym rozwiązaniem gdy spojrzymy na to przez pryzmat zrównoważonego rozwoju i dążenia do zwiększenia efektywności energetycznej, a także w walce z globalnym ociepleniem - zapewnia Tomasz Okwieciński.

W stronę OZE

Kolejny krok, jaki chce zrobić gorlicka elektrociepłownia, to wejście w obszar spalania w kotłach biomasy. Ma to sprawić, że w Gorlicach energia cieplna będzie wytwarzana z OZE przy jednoczesnym spełnieniu przez istniejący system ciepłowniczy kryteriów efektywności energetycznej. W związku z tym, Spółka ubiega się o środki pomocowe i prowadzi dalsze analizy programów finansowych, które mogłyby wesprzeć tę transformację.


- Dofinansowania powinno być częścią projektu modernizacji istniejących kotłów na kotły do spalania biomasy wraz z zabudową instalacji towarzyszących - podkreśla Tomasz Okwieciński. - Rozważamy również zabudowę dodatkowego źródła kogeneracyjnego w postaci silnika tłokowego zasilanego gazem ziemnym o mocy elektrycznej 1,0 MW - dodaje.

Duma z załogi

EC od pierwszego dnia swojej działalności, jeszcze w ubiegłym wieku zatrudnia lokalnych fachowców i to oni tak naprawdę stawia o sile zakładu, bo mając wielkie doświadczenie, widzą też, że pracują dla siebie i swoich rodzin. Dla nikogo nie jest przecież tajemnicą, że gorlickie osiedla mieszkaniowe zasilane są ciepłem z EC, stąd też dociera do wielu mieszkań ciepła woda.

Rozwój i stawianie w nowe technologie, choćby spalanie biomasy, to oczywiście wychodzenie też naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, z których wielu już teraz jako jeden z priorytetów działalności stawia sobie ekologię.

- Dzięki wiedzy i umiejętnościom naszej kadry, która regularnie podnosi swoje kwalifikacje, tak by nadążyć za wyzwaniami współczesności, możemy zapewnić wysoką jakość usług oraz zadowolenie naszych klientów - kończy z dumą Tomasz Okwieciński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska