Instalację termicznego przekształcania odpadów
Inwestycja, która jest owocem wieloletnich przygotowań, w chwili startu miała wszelkie niezbędne zgody i pozwolenia, a także zabezpieczone finansowanie. Cały kompleks buduje konsorcjum złożone z renomowanych firm PORR S.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.A.
Ile będzie kosztować instalacja
Wartość inwestycji to ponad pół miliarda złotych netto. W ramach projektu wykonana zostanie też konstrukcja obiektów niezbędnych do działania instalacji, w tym m.in. hali rozładunku i hali bunkra, kotłowni, maszynowni, sprężarkowi, stacji uzdatniania wody technologicznej czy budynku nastawni. W ramach infrastruktury towarzyszącej wykonane zostaną wiaty, zadaszenia, estakady do rozładunku, drogi, chodniki, place oraz instalacje technologiczne.
- W tej chwili wykonane zostały już płyta fundamentowa pod kotłownię wraz z systemem oczyszczania spalin - opowiada Marek Ćwiklik, dyrektor do spraw inwestycji w Empol. - Mamy postawiony konstrukcję pod ruszt i w najbliższych dniach będą spektakularne dostawy do Gorlic z rusztem, który waży około 90 ton – dodaje.
Jaka będzie mieć moc instalacja
Sama instalacja składać się będzie z jednej linii technologicznej o wydajności 100 000 Mg odpadów na rok. Zamontowany w niej zostanie rusztowy kocioł parowy o nominalnej mocy cieplnej wynoszącej ok. 43 MWt oraz turbina parowa upustowo-kondensacyjna, sprzężona z generatorem o mocy elektrycznej ok. 11 Mwe.
Kiedy ruszy instalacja
Zgodnie z harmonogramem prac instalacja powinna zostać ukończona w lutym 2027 roku, jednak jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zacznie ona działać równo ze startem sezonu grzewczego 2026 na 2027. Gorlice zyskają stały, nieskłócany przerwami technologicznymi dostęp do ciepłej wody i ogrzewania. Instalacja ma na takie okazje zabezpieczenia w postaci kotłów olejowych.
Start instalacji to również zmniejszenie się na terenie powiatu gorlickiego ruchu samochodów ciężarowych. Obecnie produkowane w Gorlicach paliwo jest transportowane z terenu zakładu, w chwili gdy zacznie działać spalarnia do zagospodarowania pozostanie niespełna 20 procenty materiału, który zostanie po zakończeniu procesów termicznych. Te pozostałości będą wywożone i utylizowane już poza Gorlicami.
W Gorlicach powstaną też dodatkowe miejsca pracy.