https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barbara Skrzypek zostanie pochowana w Gorlicach. W uroczystościach pogrzebowych ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda

Lech Klimek
Anna Kaczmarz
Sprawa śmierci Barbary Skrzypek zdominowała ostanie dni w polskiej polityce. Wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości zmarła w sobotę, 15 marca. Kilka dni wcześniej była przesłuchiwana w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym powiązanej z PiS spółki Srebrna. Jej nagła śmierć wywołała burzę pytań i wiele dyskusji, tym gorętszych, że jesteśmy w środku wyborczej kampanii. Pogrzeb odbędzie się w sobotę w Gorlicach i z pewnością pojawi się na nim wielu znanych polityków.

Barbara Skrzypek ma swoje rodzinne korzenie w Gorlicach i to właśnie tutaj zostanie pochowana. Uroczystości pogrzebowe mają odbyć się w najbliższą sobotę 22 marca, a rozpocznie je msza święta w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wiadomo także, że jej ciało spocznie na lokalnym cmentarzu parafialnym w jego centralnej części. Dzisiaj "Super Expres" podał, że w uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Ze źródeł zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości wiemy, że do Gorlic najprawdopodobniej przyjadą wszyscy liderzy tej formacji. Na razie nie wiadomo, czy pojawi się Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany w wyborach przez PiS.

Kariera Barbary Skrzypek: z gorlickiego Kromera do Warszawy

Barbara Skrzypek urodziła się 8 stycznia 1959 w Gorlicach, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera. W kancelarii prezydenta zaczęła pracować za rządów Wojciecha Jaruzelskiego, do którego przyszła z Urzędu Rady Ministrów. Była jedną z najbardziej zaufanych osób gen. Michała Janiszewskiego.

W urzędzie pojawiła się po podpisaniu porozumień sierpniowych, w 1980 roku. Spędziła tam dziewięć lat, będąc przy boku czterech premierów, w tym: Jaruzelskiego, Messnera i Rakowskiego. Od 1980 do 1989 była m.in. starszym referentem i starszym statystykiem w kancelarii tajnej, gabinecie premiera oraz w gabinecie szefa URM, którym od 1985 r. był gen. Janiszewski.

Od 1990 r. współpracowała z Jarosławem Kaczyńskim. W okresie związania z PiS-em pełniła funkcje szefowej kancelarii oraz dyrektora biura prezydialnego partii. Była także pełnomocnikiem Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. W 2020 r. przeszła na emeryturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska