

Szop pracz
Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej. Te inteligentne zwierzę pojawiło się w naturalnym środowisku Europy i Azji na skutek ucieczek z hodowli i celowej indukcji. W Polsce pojawiły się w latach 50. XX wieku. W 2009 roku szopa pracza włączono na listę zwierząt łownych (okres ochronny od 1 kwietnia do 30 czerwca). Gatunek ten występuje na zachodzie Polski, w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. Zwierzę to charakteryzuje łatwość uczenia się i duża zdolność przystosowawcza – coraz częściej zasiedlają tereny zurbanizowane. Szopy są zagrożeniem dla drobnych gatunków kręgowców, zwłaszcza ptaków.

Norka amerykańska
Norka amerykańska została sprowadzona do Europy w latach 50. XX wieku jako zwierzę futerkowe. Obecnie występuje również dziko – pierwotnie została wypuszczona na terenie Związku Radzieckiego. Ten inteligentny, bystry myśliwy, żywi się drobnymi kręgowcami i jajami ptaków. Zdania na temat zagrożeń ze strony norki amerykańskiej są podzielone – niektórzy uważają, że norka amerykańska zajęła miejsce zwolnione przez wytępioną norkę europejską, inni- że doprowadziła do jej wyparcia. Norka ma jednak destruktywny wpływ na rodzime kolonie ptaków wodnych.

Klon Jesionolistny
Klon jesionolistny został prowadzony do Europy z Ameryki Północnej w XVII wieku, początkowo jako roślina ozdobna, z biegiem lat zdziczała zachwaszczając tereny zielone. Drzewo jest lubiane przez hodowców, głównie za brak wymagań co do gleby oraz szybki wzrost.