
Wraz z ociepleniem zaczęła się inwazja szkodników w ogrodzie. Na roślinach pełno mszyc, a olbrzymie chrabąszcze majowe wręcz obcinają młode pędy wielu roślin. Problemem są także kleszcze, komary, ślimaki i inne szkodniki.
Na wszystko można użyć gotowych preparatów sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, albo użyć tradycyjnych sposobów stosowanych przez ekologów. Oto podstawowa lista naturalnych środków skutecznych na szkodniki.
KLIKNIJ DALEJ

Mszyce niszczą młode przyrosty wielu roślin i podobnie jak przędziorki są o tej porze roku zmorą działkowiczów.
BAGNO
Używamy do odymiania przeciwko owadom w pomieszczeniach. Proszek z suszonej rośliny skuteczny po rozpyleniu na kleszcze, a także roztocza roślin.
BIELUŃ (DATURA)
Szczególnie skuteczny przeciwko mszycom na kapuście i burakach. Zabija także pluskwiaki i przędziorki chmielowce.
Przepis:
1/2 kilograma suszu zalewamy 10 litrami wody. Opryskujemy po przecedzeniu po 12 godzinach.

Mrówki na drzewach często pojawiają się za mszycami, chronią je przed naturalnymi wrogami i żywią ich słodkimi odchodami będącymi wręcz przysmakiem. Wystarczy często zniszczyć mszyce, a mrówki same odejdą.
BEZ CZARNY
Pomaga na mszyce. Kilogram liści zalewamy 10 litrami wody. Po dobie przecedzamy.
CEBULA I CZOSNEK
Są skuteczne na przędziorka chmielowca i mszyce. Proszek z łusek cebuli szybko zabija też kleszcze. Czosnek jest użyteczny w zwalczaniu mszyc, niszczy również roztocza agrestu, porzeczek i truskawek.
Przepis 1:
20 dekagramów łusek cebuli zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na około 15 godzin. Opryskujemy natychmiast po przecedzeniu.
Przepis 2:
10 dekagramów dobrze roztartego czosnku zalewamy 10 litrami wody. Po dokładnym wymieszaniu od razu opryskujemy rośliny.

Ślimak nagi to jeden z najgroźniejszych wrogów roślin. Potrafi je tak zniszczyć, że zamierają. Ale i jego można pokonać naturalnymi metodami.
PIOŁUN (ARTEMISIA)
Niszczy gąsienice żerujące na liściach.
Kilogram dzień wcześniej zerwanych liści i łodyg gotujemy kwadrans w niewielkiej ilości wody. Dodajemy wody do 10 litrów. Opryskujemy po przecedzeniu.
POMIDOR
Surowiec z liści i łodyg niszczy szkodniki żerujące na liściach, także gąsienice.
4 kilogramy świeżych liści lub 2 kilogramy suszu zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na pół godziny. Potem gotujemy na wolnym ogniu ok. 20 minut. Po przecedzeniu dodajemy pół kostki rozpuszczonego szarego mydła i na każdy litr odwaru dolewamy 2 litry wody.
TATARAK
Proszek z ususzonych i zmielonych kłączy tataraku jest trujący dla komarów i much. Zrobienie kadzidełka z dodatkiem tego proszku lub dodanie go do domowej świecy ochroni najbliższe otoczenie.
ZIEMNIAK
Wykorzystujemy świeże łęty ziemniaczane do zwalczania mszyc i roztoczy.
Przepis:
Kilogram łętów zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na 3 godziny. Opryskujemy rośliny po przecedzeniu.