Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja w człowieka to inwestycja w przyszłość i rozwój całego regionu

Redakcja
Rozmowa z Joanną Urbanowicz, zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Czy człowiek to najlepsza inwestycja?
Zdecydowanie tak! Bez niego żadna inna nie byłaby możliwa. Podstawą rozwoju każdego regionu są wykształceni i kreatywni mieszkańcy. Stawiając na innowacje, rozwój regionalny i gospodarczy, musimy zacząć od ludzi. Nie ma po co budować nowoczesnych laboratoriów, zakładów, przedsiębiorstw, jeśli nie wykształci się kadry umiejącej wykorzystać możliwości, które one dają. Zaczynając realizację programu Kapitał Ludzki, musieliśmy wziąć pod uwagę, jaka była nasza sytuacja - struktura społeczna, struktura zatrudnienia, poziom zamożności mieszkańców itd. Dlatego też przy jego realizacji częściej mówi się o wyrównywaniu szans niż o budowie społeczeństwa opartego na wiedzy. Konstrukcja programu jest jednak na tyle elastyczna, że pozwala i na jedno, i na drugie, a instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programu mogą dopasowywać charakter wsparcia do potrzeb regionu i jego mieszkańców. Małopolska stara się równomiernie rozłożyć akcenty - pomagając osobom w najtrudniejszej sytuacji, równocześnie zachęca przedsiębiorców do kształcenia kadr, a naukowców do kreowania innowacji.

Czyli lepiej inwestować w ludzi niż w infrastrukturę?
Inwestycje w infrastrukturę na pewno są bardziej widoczne. Łatwo dostrzec zmodernizowaną drogę, nową szkołę czy wodociąg. Jednak pieniądze, które przeznaczamy na wsparcie dla osób poszukujących pracy, stypendia dla zdolnych uczniów czy młodych naukowców albo na szkolenia dla pracowników przedsiębiorstw, to inwestycja perspektywiczna i konieczna. Bez tego typu wsparcia same inwestycje, choć poprawiają jakość naszego życia, nie zapewnią rozwoju regionu. A przecież chcemy, by Małopolska była regionem opartym na wiedzy. Jako samorząd województwa staramy się, by te inwestycje wzajemnie się nie wykluczały, ale uzupełniały. Europejskie pieniądze, w ramach różnych programów, są dla nas narzędziem umożliwiającym realizację celów zapisanych w Strategii Rozwoju Województwa, która uwzględnia wszystkie aspekty. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy umiejętnie wykorzystamy możliwości, jakie daje równoległa realizacja projektów infrastrukturalnych "twardych" i tych "miękkich", ukierunkowanych na ludzi.

Pracodawcom rozwój kompetencji pracowników, ich szkolenie kojarzy się jednak głównie z kosztami.
Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozwijać albo przynajmniej utrzymać swoją pozycję na rynku, coraz częściej traktują szkolenia pracowników na zasadzie inwestycji. Wiedzą, że w efekcie da im to przewagę nad konkurencją. Dzięki pieniądzom zagwarantowanym na szkolenia w ramach programu Kapitał Ludzki nie wymagają one dużych nakładów. I oni o tym wiedzą. Do konkursów na projekty dotyczące szkoleń dla kadr przedsiębiorstw złożono kilkakrotnie więcej wniosków, niż mogliśmy przyjąć do realizacji.

Co jest priorytetem programu Kapitał Ludzki w województwie małopolskim?
Racjonalne wykorzystanie pieniędzy. Wprowadzaliśmy zróżnicowane kryteria wyboru projektów, zdecydowaliśmy się też na wprowadzenie projektów systemowych - inicjowanych przez samorząd województwa i realizowanych w całym regionie. Dzięki temu udało się m.in. stworzyć jednolity system wsparcia szkoleniowo-doradczego dla osób z grupy 45+, systemy stypendialne dla uczniów i dla doktorantów, unikatowy w skali kraju projekt modernizacji kształcenia zawodowego powiązany z programem szkolenia nauczycieli, a także projekt rozwijający umiejętności najzdolniejszych uczniów małopolskich szkół, co jest w Polsce rozwiązaniem prekursorskim.

Kto najczęściej korzysta z programu Kapitał Ludzki w województwie?
Do tej pory wparciem w ramach programu zostało objętych prawie 250 tys. Małopolan. Najliczniejszą grupą są mieszkańcy terenów wiejskich, którzy stanowią ponad 57 proc. wszystkich uczestników projektów. Wsparcie w Małopolsce w pierwszej kolejności kierowane jest do osób w najtrudniejszej sytuacji, zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym oraz będących w trudnej sytuacji na rynku pracy. Kładziemy szczególny nacisk na kompleksowość oferowanej pomocy, tak by zapewniała trwałą poprawę sytuacji osób objętych wsparciem. Intensywnie pomagamy osobom z najniższym wykształceniem (50 proc. uczestników), młodym do 24. roku życia (40 proc.), w wieku 45+ i niepełnosprawnym.

Jak wygląda wykorzystanie środków w ramach programu w Małopolsce?
Na tle innych regionów mamy bardzo wysoki poziom zakontraktowania środków i dobry poziom wydatkowania. Dążymy do pełnego wykorzystania puli zarezerwowanej w programie dla Małopolski. Mamy jeszcze rok na przeprowadzanie konkursów i rozdysponowanie pieniędzy. Kolejne trzy lata to będą czas realizacji projektów i przygotowania do zamknięcia programu.

Jakie wymierne korzyści przynosi program beneficjentom i regionowi?
Udało się zaangażować blisko 600 mln euro wyłącznie na budowanie kapitału społecznego Małopolski. W efekcie sytuacja mieszkańców naszego regionu jest znacznie korzystniejsza niż kilka lat temu. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści. Należy mieć nadzieję, że większość osób, które uczestniczyły w projektach, wykorzysta otrzymaną szansę. Najistotniejsze to znalezienie pracy czy założenie własnej firmy. Nie mniej ważne są jednak udział w szkoleniach, otrzymanie stypendium, odbycie stażu, udział w dodatkowych zajęciach. Wartością pozostanie też sama gotowość mieszkańców do szukania możliwości rozwijania się.

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska