Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba Pamięci Józefa Patelskiego powstaje w Kwaczale. Mieszkańcy dbają o pamięć lokalnego bohatera

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Izba Pamięci Józefa Patelskiego powstaje w Kwaczale
Izba Pamięci Józefa Patelskiego powstaje w Kwaczale Urząd Miejski w Alwerni
Izba Pamięci kapitana Józefa Patelskiego zostanie otwarta w Kwaczale (gm. Alwernia). W ten sposób uhonorowana zostanie pamięć lokalnego bohatera narodowego, wielkiego patrioty, który walczył w powstaniach: Listopadowym i Styczniowym.

Izba Pamięci Józefa Patelskiego powstaje w Kwaczale. Mieszkańcy dbają o pamięć lokalnego bohatera

Członkowie Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały przejęli od gminy budynek naprzeciwko szkoły przy ul. Jana Pawła II 47. Postanowili go wyremontować i urządzić w nim miejsce pamięci poświęcone Józefowi Patelskiemu. Stowarzyszenie wydało także broszurę, która trafiła do mieszkańców Kwaczały oraz do biblioteki i szkół na terenie całej gminy. Opisana została w niej postać i zasługi Patelskiego.

Niewiele jest miejscowości, zwłaszcza tych mniejszych, mogących pochwalić się swoją historią. A Kwaczała i gmina mają być z czego dumne. Powstająca Izba Pamięci to będzie taki salonik szlachecki. Będą gabloty z pamiątkami, mundurem, orderami itd. Oczywiście wstęp będzie całkowicie darmowy - podkreśla Henryk Kędziora, prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały.

Kap. Józef Patelski urodził się w 1805 roku we wsi Włosienica koło Oświęcimia. Dzieciństwo spędził w Porębie Żegoty. Po ślubie zamieszkał w Kwaczale. Karierę wojskową zaczął jako ochotnik wstępując w 1823 roku do I Pułku Strzelców Pieszych Królestwa Kongresowego dowodzonego przez Piotra Szembeka. Walczył w powstaniach Listopadowym i Styczniowym. Odznaczono go Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Zmarł 15 lutego 1887 roku w Krakowie, pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim.

Jego grób jest w opłakanym stanie. Odrestaurowanie jest naszym kolejnym priorytetem po otwarciu Izby Pamięci - dodaje Henryk Kędziora.

Warto wspomnieć, że na terenie powiatu chrzanowskiego: w Chrzanowie, Kwaczale i Alwerni znajdują się ulice nazwane imieniem kpt. Józefa Patelskiego. Pamiątki z nim związane można także zobaczyć w Muzeum w Chrzanowie. Najstarszy sztandar znajdujący się w zbiorach muzeum to chorągiew kościelna znana jako sztandar Józefa Patelskiego. Datowany jest on na ok. 1846 r., choć prawdopodobnie powstał nieco wcześniej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska