https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Zbigniew Pytel po mszy św. chwyta za aparat i fotografuje Tatry. Wydał najlepszy album o górach w Polsce

Sławomir Bromboszcz
Ksiądz Zbigniew Pytel
Ksiądz Zbigniew Pytel Archiwum prywatne
Ksiądz Zbigniew Pytel posługę kapłańską łączy z pasją do fotografii oraz miłością do gór. Jest autorem zdjęć do wielu publikacji, w tym do wydanego w ub. roku albumu "Pejzaże Tatrzańskie. Zima", który zdobył I miejsce (kategoria I – albumy) w 9. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” w Krakowie i wyróżnienie honorowe za walory edytorsko-artystyczne w 9. Zakopiańskim Festiwalu Literackim. Ksiądz za swoją działalność artystyczną został uhonorowany brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz tytułem "Osobowość Roku 2023" w powiecie chrzanowskim i Małopolsce w plebiscycie "Gazety Krakowskiej".

Ksiądz Zbigniew Pytel fotografuje Tatry. Wydał najlepszy album o górach w Polsce

Pasja do fotografii pojawiła się już w dzieciństwie. Spoglądałem na Tatry Wysokie Słowackie, szczególnie Łomnicę, o różnych porach dnia, roku, marzyłem, by kiedyś się tam wspiąć albo wjechać kolejką. Będąc tam już na górze, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki uznałem, że warto je uwiecznić, podzielić się nimi - mówi Zbigniew Pytel.

Zbigniew Pytel (ur. 4 czerwca 1972 r.) pochodzi z Białki Tatrzańskiej. Tam jego rodzice prowadzili pensjonat z wyciągiem narciarskim, który odwiedzali goście z różnych zakątków Polski. Ludzie przyjeżdżali tam, by przemierzać górskie szlaki, jeździć na nartach i fotografować piękne okoliczności przyrody. Niektórzy byli tam stałymi bywalcami, jak rodzina Skrynkiewiczów z Krakowa. W królewskim mieście prowadzili swój zakład fotograficzny. Mały Zbyszek zafascynowany fotografią postanowił ich się doradzić, jaki aparat kupić, by rozwijać swoją pasję.

Marzył mi się wtedy Zenit albo Praktica. Powiedzieli mi jednak: "Nie młody człowieku, najpierw musisz nauczyć się kadrować". Kupili mi Smienę i był to dobry wybór - wspomina Zbigniew Pytel.

Wspólnie z gośćmi odwiedzjącymi pensjonat wędrował po górach, odkrywał coraz to nowe miejsca i fotografował je z pieczołowitością. W międzyczasie będąc uczniem szkoły podstawowej zaczęło kiełkować w nim powołanie kapłańskie. Podczas zorganizowanego w kościele parafialnym spotkania ewangelizacyjnego usłyszał słowa, które na zawsze zapadły mu w pamięć: "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię".

Po tym spotkaniu kupiłem Pismo Święte. Zacząłem myśleć o tym, by zostać księdzem. Po zakończeniu szkoły podstawowej poszedłem do liceum z myślą, by następnie wstąpić do seminarium. Liceum to był czas, by przemyśleć tę decyzję. Nie zmieniłem jednak zdania i tak to się zaczęło - mówi ksiądz.

Remigiusz Lichota, prezes chrzanowskiego oddziału PTT, ksiądz Zbigniew Pytel oraz Józef Haduch, wiceprezes PTT w Polsce
Remigiusz Lichota, prezes chrzanowskiego oddziału PTT, ksiądz Zbigniew Pytel oraz Józef Haduch, wiceprezes PTT w Polsce Sławomir Bromboszcz

Ks. Zbigniew Pytel obecnie jest proboszczem w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Pogorzycach (gm. Chrzanów). Zanim na dobre związał się z ziemią chrzanowską swoją posługę rozpoczął w Jordanowie. Tam poznał ciekawych, lokalnych artystów. Z aparatem odwiedzał rzeźbiarzy i malarzy uwieczniając ich dzieła. To byłą doskonała okazja do prezentacji swoich zdjęć na pierwszych wystawach. Następnie zrodził się pomysł stworzenia Jordanowskiego Stowarzyszenia Twórców "Pasja".

Jego przygoda z ziemią chrzanowską rozpoczęła się już w 2000 roku, gdy Stanisław Trębacz ówczesny prezes chrzanowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zaprosił go na pokaz multimedialny. Od tego czasu regularnie odwiedzał Chrzanów i podczas prelekcji czy wystaw fotografii dzielił się swoimi historiami i prezentował autorskie zdjęcia z różnych zakątków Małopolski i wypraw górskich. Na tyle mocno związał się z tym miejscem, że postanowił zostać członkiem PTT w Chrzanowie oraz jego duszpasterzem.

Niestety z członkami oddziału nie mogę jeździć na wycieczki w góry, bo... w niedziele, gdy są organizowane muszę odprawiać Msze Święte w swojej parafii - uśmiecha się ksiądz.

Jak dodaje bez wsparcia Józefa Haducha, wiceprezesa PTT w Polsce oraz Remigiusza Lichoty, prezesa chrzanowskiego oddziału PTT nie byłoby ostatnich sukcesów. To właśnie Józef Haduch zgłosił go do nagrody "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brązowy medal odebrał w 25 stycznia br. w “Dworku Zieleniewskich” w Trzebini. To był początek roku pełnego wyróżnień. Zdobył m.in.: tytuł "Osobowość Roku 2023" w powiecie chrzanowskim i Małopolsce w plebiscycie "Gazety Krakowskiej" czy wyróżnienie FIAP [Federation Internationale De L’art. Photographique] za zdjęcia pt. „Spisz - Tatry Bielskie” w XLIII Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Krajobraz Górski” im. Jana Sunderlanda.

Piotr Rąpalski, naczelny "Gazety Krakowskiej" i ksiądz Zbigniew Pytel
Piotr Rąpalski, naczelny "Gazety Krakowskiej" i ksiądz Zbigniew Pytel Andrzej Banaś

Ks. Zbigniew Pytel jest autorem nie tylko zdjęć o tematyce górskiej, ale także sakralnej. Jego zdjęcia można zobaczyć w dziesiątkach publikacji. W trzech albumach "Mistyka w Tatrach" doskonale łączy te dwa wątki ukazując piękne świątynie, kaplice w “stylu zakopiańskim”, pustelnie znajdujące się u podnóży Tatr. Niebawem jego zdjęcia będzie można zobaczyć także w tryptyku krakowskim, czyli trzech albumach poświęconych tematyce sakralnej w Krakowie. Podobnie jak w albumie "Pejzaże Tatrzańskie. Zima" zdjęcia okraszone zostaną poezją i przemyśleniami na temat architektury sakralnej w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska