https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówki przy kapliczkach. Żywa tradycja kultywowana w Małopolsce. O co w niej chodzi?

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Majówki przy kapliczkach to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających tradycji religijnych w Polsce. Wciąż żywa jest w Małopolsce, gdzie lokalne społeczności od pokoleń gromadzą się wieczorami w maju, by wspólnie śpiewać pieśni maryjne i odmawiać Litanię Loretańską. Choć tradycja ta stopniowo zanika, wciąż są miejsca, gdzie jest pielęgnowana z wielkim zaangażowaniem – jak w Wygiełzowie.

Historia i znaczenie majówek. Skąd wzięła się ta tradycja?

Nabożeństwa majowe mają swoje korzenie w XVIII wieku, kiedy to zaczęto odprawiać je w kościołach. Z czasem, zwłaszcza od lat 70. XIX wieku, zwyczaj ten przeniósł się na przydrożne kapliczki i krzyże, stając się integralną częścią życia wiejskich społeczności. Wieczorami, po zakończonych pracach polowych, mieszkańcy – głównie kobiety i dzieci - zbierali się, by wspólnie modlić się i śpiewać pieśni ku czci Matki Bożej. 

W tych spotkaniach uczestniczyły jednak przede wszystkim młode dziewczyny i kobiety. Wspólnie odmawiali Litanię Loretańską i śpiewali pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny - mówi Beata Sanak, zastępca dyrektora Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Maryja od początku czasów chrześcijaństwa zajmowała ważne miejsce w polskiej religijności. Przypisywano jej wiele ról. Maryja czczona jest jako królowa aniołów i nieba oraz Królowa Polski. Oficjalnie tytuł Królowej Polski został jej nadany w 1656 roku przez króla Jana Kazimierza po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.

Majówki w Wygiełzowie. Kultywują piękną tradycję

W Wygiełzowie, w powiecie chrzanowskim, tradycja majówek jest szczególnie pielęgnowana dzięki inicjatywie Muzeum Małopolski Zachodniej. Przy skansenie, obok drewnianej kapliczki z figurką Matki Boskiej autorstwa Leszka Kuczery z lat 60. XX wieku, odbywają się regularne spotkania modlitewne. Pierwsze tegoroczne spotkanie miało miejsce 1 maja, prowadzone było przez Koło Gospodyń Wiejskich "Lipowianki".

Takie spotkania organizowane są co tydzień w środy przez cały maj i uczestniczą w nich panie z różnych Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Babice. Majówki przy kapliczce w Wygiełzowie na stałe wpisały się to kalendarza wydarzeń Muzeum Małopolski Zachodniej. Promocja i cykliczność wydarzeń sprawia, że niektórzy turyści specjalnie przyjeżdżają do Wygiełzowa, by na żywo zobaczyć tę piękną tradycję.

Poprzez organizację tradycyjnych majówek chcemy przypomnieć i kultywować tę tradycję. Zachęcamy wszystkich, by przyszli, dołączyli się lub po prostu obserwowali, jak ona wygląda - podkreśla dyrekcja muzeum.

Majówka przy kapliczce w Wygiełzowie
Majówka przy kapliczce w Wygiełzowie
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie

Znaczenie społeczne majówek

Majówki przy kapliczkach to nie tylko wyraz pobożności, ale także ważny element dziedzictwa kulturowego. Kapliczki, często usytuowane na rozdrożach czy w polach, są świadectwem historii, kultury i folkloru mieszkańców regionu. 

W dobie laicyzacji społeczeństwa, tradycja ta zanika, jednak dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności i instytucji, takich jak Muzeum Małopolski Zachodniej, wciąż można ją spotkać i pielęgnować.

W naszym regionie w wielu miejscach wciąż kultywowana jest ta tradycja. Dla lokalnej społeczności to okazja do spotkania i integracji. W spotkaniach biorą udział przede wszystkim osoby starsze, jednak zdarza się, że zabierają ze sobą wnuki. W niektórych miejscowościach także osoby młodsze biorą udział w majówkach, starając się, by ta tradycja nie zanikła.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska