
Jan Machulski na planie "Vinci 2"

„Lista Schindlera”
Nakręcony w 1993 roku przez Stevena Spielberga film opowiada o prawdziwą historię niemieckiego przemysłowca, który podczas II wojny światowej uratował w swej fabryce w Krakowie ponad 1200 Żydów. Reżyser postanowił zrealizować zdjęcia do swego dzieła w autentycznych plenerach i zjechał z całą swoją ekipą pod Wawel. W efekcie na ekranie możemy zobaczyć m.in. zamienioną dziś na muzeum Fabrykę Emalia, dawne mieszkanie Oskara Schindlera przy ul. Straszewskiego 7, ulicę Szeroką na Kazimierzu, siedzibę Żydowskiej Gminy Wyznaniowej przy ulicy Skawińskiej 2, dworzec PKP, kamieniołom Liban, Wzgórze Lasoty i tereny dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

„Vinci”
Komedia Juliusza Machulskiego z 2004 roku w zgodnej opinii mediów i widzów pokazuje Kraków w najbardziej malowniczy sposób. Nic dziwnego – jej akcja osnuta jest wokół spektakularnej kradzieży obrazu „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci z Muzeum Czartoryskich. Mamy więc na ekranie jego budynek przy ul. Św. Jana, ale również panoramę miasta z tarasu Akademii Muzycznej przy ul. Św. Tomasza czy sceny przy stolikach szachowych na Bulwarach Wiślanych. A do tego Grand Hotel, Hotel Francuski, Mały Rynek, Planty i lotnisko w Balicach. Kamera wielokrotnie wznosi się nad Kraków i oglądamy piękną panoramę miasta. Czy może być lepszy magnes dla turystów? Nic dziwnego, że niebawem zobaczymy w kinach "Vinci 2".

„Podwójne życie Weroniki”
Arcydzieło Krzysztofa Kieślowskiego z 1991 roku opowiada o dwóch młodych dziewczynach, które mieszkają we Francji i w Polsce – w Clermont-Ferrand i w Krakowie. Finał „Podwójnego życia Weroniki” rozgrywa się na Rynku Głównym: spotkanie obu bohaterek następuje pod Sukiennicami, z pomnikiem Adama Mickiewicza w tle. Operator Sławomir Idziak użył do swej kamery złocistego filtru, dzięki czemu krytycy uznali, że świat pokazany w filmie jest piękniejszy niż w rzeczywistości. Poruszającą muzykę do „Podwójnego życia Weroniki” skomponował twórca związany przez wiele lat z Piwnicą pod Baranami – Zbigniew Preisner.