Jak fotografować iluminacje świetlne? Zobacz, jak zrobić dobre zdjęcia na bazie bajkowej wystawy [PORADNIK]

Akcja specjalna Świeć się z Energą
25.10.2023 KRAKOW
 OGROD DOSWIADCZEN LEMA , WYSTAWA ILUMINACJA SMERFY LAMPKI 
 FOT. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
25.10.2023 KRAKOW OGROD DOSWIADCZEN LEMA , WYSTAWA ILUMINACJA SMERFY LAMPKI FOT. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESS
Wyjątkowa wystawa plenerowa, którą można oglądać w Parku Kolibki w Gdyni, to okazja nie tylko do spaceru wśród bajkowych postaci. Dzięki imponujących rozmiarów lampionom, tunelom świetlnym i zapierającym dech pokazom multimedialnym, stworzysz zdjęcia o niepowtarzalnym charakterze. Jak przygotować się do tej fotograficznej podróży? Przeczytajcie poradnik!

Fotografowanie po zmierzchu różni się od tego w świetle dziennym. Co zrobić, aby stworzyć dobre zdjęcia, na których pokazać będziemy chcieli różnego rodzaju iluminacje?

Zdjęcia robione telefonem

  • Używaj głównego aparatu, który znajduje się na tyle telefonu. Ma on większą matrycę, dzięki czemu zdjęcia będą lepsze jakościowo.
  • Trzymaj telefon stabilnie, obiema rękami, by uniknąć rozmazania obrazu.
  • Zastanów się nad tym, gdzie chcesz umieścić fotografię. Standardowo zdjęcia najlepiej wyglądają w poziomie, jednak gdy chcesz np. umieścić fotografię z Ogrodu Świateł w relacji na Facebooku lub Instagramie, rób zdjęcia pionowe, w proporcji 9:16.
  • Dostosuj czułość matrycy na światło ISO. Przy dziennym świetle sprawdza się niska wartość ISO, jednak w zdjęciach nocnych spróbuj stopniowo zwiększać czułość.
  • Wyłącz lampę błyskową. Zdjęcie z lampą błyskową może nie oddać klimatu, który panuje w Ogrodzie Świateł. W połączeniu z podświetlonymi obiektami zdjęcie może być prześwietlone.
  • Przetrzyj suchą szmatką obiektyw. Pozostawione na nim odciski palców sprawią, że nocne zdjęcia rozświetlonych elementów będą rozmazane.
  • Nie używaj cyfrowego zoomu. Lepiej podejść do fotografowanego obiektu, ponieważ zoom w aparacie telefonu rozciąga obraz, czego efektem jest niska jakość zdjęcia.

Zdjęcia robione aparatem fotograficznym

  • Ustaw wysokie ISO. Nocne obiekty będą lepiej prezentowały się w kadrze, jednak należy pamiętać, że minusem zbyt wysokiego ISO będą szumy (efekt ziarnistości) na zdjęciach.
  • Stosuj najmniejszą przysłonę. Po zmroku najlepiej się sprawdzają obiektywy z małą przysłoną, która sprawi, że do aparatu wpadnie dużo światła.
  • Dobierz właściwy balans bieli. Dzięki temu uzyskasz odpowiedni odcień fotografowanych obiektów.
  • Użyj trybu manualnego. Ręcznie dostosowane ustawienia aparatu sprawią, że nie będą zbyt ciemne, zbyt jasne lub rozmazane.
  • Weź ze sobą statyw. Dzięki temu, że aparat będzie stał nieruchomo, możesz zastosować długi czas naświetlania, który sprawi, że zdjęcia zyskają niepowtarzalny charakter nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
  • Zapisuj zdjęcia w RAWie. Format ten pozwala na większe możliwości edycji takich zdjęć np. wtedy, gdy zdjęcie będzie zbyt ciemne.

Świeć się z Energą. Poradnik: Perspektywa

Świeć się z Energą. Poradnik: Obiektyw

Świeć się z Energą. Poradnik: Manualne ustawienia

Świeć się z Energą. Poradnik: Kompozycja

Świeć się z Energą. Poradnik: Jak fotografować jedzenie?

Zobacz wyjątkowe zdjęcia z Ogrodu Świateł

Zaczarowany świat Pinokia czeka na nas w Gdyni!

Magiczny Ogród Świateł w parku Kolibki. W Gdyni wciąż możemy...

Świeć się z Energą - NaM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak fotografować iluminacje świetlne? Zobacz, jak zrobić dobre zdjęcia na bazie bajkowej wystawy [PORADNIK] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska