Jak kalkulator kredytowy może pomóc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty kredytowej?

Materiał informacyjny Bankier
Wybór odpowiedniej oferty kredytowej może być jedną z najważniejszych decyzji finansowych, jaką konsument podejmuje w ciągu życia. Bez względu na to, czy plany obejmują zakup nowego domu lub samochodu, czy po prostu dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego, selekcja korzystnej propozycji bankowej będzie mieć ogromne znaczenie dla stabilności ekonomicznej kredytobiorcy.

Kalkulator kredytowy – przydatne i darmowe narzędzie, z którego może skorzystać każdy

Kalkulator kredytowy jest prostym i intuicyjnym narzędziem dostępnym online. Umożliwia sprawne obliczanie różnych aspektów kredytu. Wystarczy wprowadzić podstawowe informacje jak:

  • kwota kredytu;
  • okres spłaty;
  • oprocentowanie;

Wtedy instrument dokładnie obliczy wysokość raty miesięcznej oraz całkowity koszt kredytu.

Jedną z głównych korzyści wynikających ze stosowania kalkulatora kredytowego jest możliwość łatwego porównania różnych ofert dostępnych na rynku bez wychodzenia z domu – jeszcze kilkanaście lat temu konsument był zmuszony do wizyty w placówce lub wykonywaniu wielu połączeń telefonicznych (wymagających spisywania danych w notatniku). Dzisiaj wystarczy usiąść wygodnie przed biurkiem i w przeciągu paru chwil dowiedzieć się wszystkiego, co ważne.

Kolejną zaletę z pewnością stanowi okazja do eksperymentowania z parametrami pożyczki. Zmiana np. okresu spłaty pozwoli sprawdzić, jak większa lub mniejsza ilość rat będzie wpływać na wysokość rat miesięcznych. Po użyciu narzędzia może okazać się, że sensowniejszym rozwiązaniem dla konsumenta będzie skrócenie czasu trwania kredytu, aby zaoszczędzić na odsetkach.

Warto także podkreślić, że kalkulator kredytowy jest dostępny dla każdego bezpłatnie. Jego różne wersje znajdują się na stronach internetowych, takich jak np. https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy, portalach finansowych i w aplikacjach mobilnych banków. Nie trzeba zakładać żadnych kont, wystarczy dostęp do sieci i kilka wolnych chwil.

Dlaczego warto porównywać między sobą różne oferty kredytowe?

Dlaczego warto porównywać między sobą różne oferty kredytowe? Dlatego, że pozwala to na:

  • znalezienie najlepszej oferty – instytucje finansowe proponują różne warunki (oprocentowanie, prowizje, okresy spłaty, dodatkowe korzyści), a porównanie ich pozwala znaleźć propozycję, która jest najkorzystniejsza dla kredytobiorcy;
  • oszczędzenie pieniędzy – różnice w samych odsetkach wpływają znacząco na koszt całkowity pożyczki. Przeprowadzenie analizy pozwali wykluczyć opcje, które są zbyt drogie;
  • dopasowanie wyselekcjonowanych opcji do własnych potrzeb – sytuacja każdego konsumenta jest inna. Niektórzy wolą spłacić kredyt szybciej (wyższe raty miesięczne, niższy koszt całkowity), a inni preferują rozłożyć zobowiązanie na dłuższy okres (niższy raty miesięczne, większy koszt całkowity);
  • lepszą negocjację – dane na temat ofert innych instytucji da się wykorzystywać podczas rozmów z przedstawicielami banku docelowego. Będą stanowić one solidny argument przemawiający za tym, aby pracownicy wysłuchali klienta;
  • świadome podjęcie decyzji – zrozumienie tego, co wpływa na koszt finalny pożyczki, pozwala kredytobiorcy podejmować decyzje przemyślane, a tym samym minimalizuje ryzyko np. stania się niewypłacalnym.

Obliczanie kosztu kredytu gotówkowego – ustalanie wysokości raty miesięcznej

Kluczowy czynnik podczas podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu stanowi wysokość raty miesięcznej – jak ją ustalić?
Wystarczy przygotować następujące informacje:

  • kwota kredytu – suma pieniędzy, którą kredytobiorca chce pożyczyć;
  • okres spłaty – czas, w którym konsument zamierza spłacić zobowiązanie;
  • oprocentowanie – odsetki, które zostaną doliczone do kwoty długu (może być wyrażone jako roczna stopa procentowa lub roczne oprocentowanie składane);
  • dodatkowe opłaty – prowizje, ubezpieczenia i inne.

Potem należy wprowadzić je do kalkulatora internetowego lub wykonać obliczenia matematyczne samemu za pomocą specjalnego wzoru (metoda dająca uproszczony wynik). Powinno się wtedy:

  • przeliczyć oprocentowanie na wartość ułamkową (np. jeśli wynosi 5%, to potrzebne będzie zamienienie tej wartości na 0,05);
  • obliczyć miesięczną stopę procentową, dzieląc roczną stopę procentową przez 12 (liczbę miesięcy w roku);
  • policzyć całkowitą liczbę rat, mnożąc liczbę lat spłaty przez 12;
  • wykorzystać następującą formułę: „Rata miesięczna = (Kwota kredytu * Miesięczna stopa procentowa) / (1 - (1 + Miesięczna stopa procentowa)^(-Całkowita liczba rat))”.

Co kluczowe, wykorzystanie kalkulatora jest nie tylko szybsze, ale zapewnia także wiarygodniejszy wynik (konsument może pomylić się podczas samodzielnego wykonywania obliczeń).

Czy wynik zapewniany przez kalkulator kredytowy pokrywa się z rzeczywistością?

Kalkulatory kredytowe są dosyć dokładne i zwykle zapewniają wyniki przybliżone do rzeczywistych. W praktyce koszty produktów finansowych mogą różnić się np. ze względu na negocjacje warunków kredytu, zmienne oprocentowanie, dodatkowe opłaty i ubezpieczenia – kalkulacje narzędzia internetowego warto zatem potraktować przede wszystkim jako ogólne wytyczne.

Oprócz tego należy zrozumieć, że kalkulatory nie uwzględniają wszystkich aspektów zadłużenia – m.in. zmieniającego się oprocentowania w przypadku kredytów zmiennokondycyjnych. Dlatego zaleca się dokładne czytanie umów, a nawet konsultację z doradcą finansowym, co pozwoli zrozumieć dogłębnie wszystkie warunki, a tym samym ograniczyć ryzyko niepożądanej niespodzianki podczas dokonywania pierwszej opłaty.

Najtańszy kredyt – czy zostanie przyznany komuś z niską zdolnością kredytową?

Dobra wiadomość dla osób, których zdolność kredytowa jest stosunkowo niska: banki częściej decydują się na przyznanie taniego kredytu ze względu na mniejsze ryzyko niewypłacalności klienta. Niestety, nie dotyczy to jednak konsumentów zadłużonych lub będących w trakcie zajęcia komorniczego – aby zainteresowany mógł skorzystać z możliwości zaciągnięcia pożyczki, nadal będzie musiał wykazać jakąkolwiek zdolność kredytową i pozytywną historię w ramach zadłużenia.

Podsumowując, narzędzie to pozwala oszacować koszty wybranego kredytu i wysokości miesięcznej, co umożliwia potem porównanie różnych ofert dostępnych na rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska