
4. Fikcyjne umowy sprzedaży
To metoda wymagająca od dłużnika sprytu. Nie brakuje jednak takich, którzy po zajęciu im np. samochodu przez komornika szybko przedstawiają umowę sprzedaży pojazdu z datą sprzed zajęcia. "Nowy właściciel" ma wtedy pełne prawo złożyć wniosek do komornika o wyłączenie ruchomości spod egzekucji.

5. Wyjazd za granicę
To kolejny sposób, którego chwytają się dłużnicy. Teoretycznie wierzyciel może się starać o europejski tytuł wykonawczy wobec takiego uciekiniera. W praktyce zdarza się to rzadko. Komornik po uzyskaniu informacji o wyjeździe za granicę dłużnika najczęściej umarza postępowanie z uwagi na jego bezskuteczność.

7. Blokowanie urzędowo-sądowe.
Ta metoda polega na notorycznym składaniu skarg na czynności komornika sądowego, pism do komornika i wierzyciela oraz pozwów do sądu. Niestety, ale takie działania potrafią skutecznie zablokować egzekucję nawet na wiele lat.

8. Fałszywy rozwód i alimenty
To sposób na przechytrzenie komornika nazywany już "wyższą szkołą jazdy". Dłużnik w czasie postępowania egzekucyjnego rozwodzi się z mężem lub żoną, a potem u notariusza zawiera z nim (nią) umowę dotyczącą płacenia alimentów. Alimentów tych nie płaci i sprawa trafia do komornika, który wszystkie wyegzekwowane środki musi w pierwszej kolejności przekazywać na poczet... zaległych alimentów.