
Oprócz treści, zadbaj też o formę
To drobny szczegół, o którym warto pamiętać, jeśli chcemy, by nasze życzenia zostały dobrze zapamiętane. Jeśli wcześniej przemyślisz życzenia, które chcesz złożyć drugiej osobie, będziesz wiedział, co powiedzieć. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych i robiących złe wrażenie wtrąceń typu „czego by ci tu jeszcze życzyć”. Pamiętaj też o odpowiedniej postawie, tonie głosu i mimice twarzy. Uśmiech robi wielką różnicę!

Nie idź na łatwiznę
Sytuacja, która zdarzyła się wielu osobom: po usłyszeniu życzeń, w odpowiedzi pada jedynie „nawzajem!”. Jeśli tak robisz, natychmiast przestań! To pójście na łatwiznę w najgorszym stylu, a osoba, która po złożeniu tobie życzeń usłyszy jedynie „nawzajem”, poczuje się zawiedziona i zignorowana.

Postaw na jakość
W dobie telefonów i internetu coraz częściej tuż po kolacji wigilijnej wysyłamy w ramach życzeń świąteczne wierszyki do każdego, kogo mamy zapisanego na liście kontaktów. Ty też z pewnością dostałeś wiele takich życzeń i odpowiedz szczerze: przeczytałeś je? Sprawiły ci radość? Zapamiętałeś je? No właśnie… jeśli więc naprawdę chcesz komuś złożyć życzenia, zrób to nawet kilka dni przed świętami. Nie możesz się z kimś spotkać? Zadzwoń do niego i poświęć mu chociaż kilka minut na rozmowę. To o wiele lepsze rozwiązanie, niż wysyłanie bezosobowych życzeń skopiowanych z internetu.

Wykorzystaj okazję i okaż wdzięczność!
Na co dzień okazywanie wdzięczności niektórym może się nie udawać, dlatego składanie życzeń to dobra okazja, by przy okazji podziękować komuś za to, że po prostu jest. Dobrze złożone życzenia staną się jeszcze milsze dla adresata, kiedy zakończysz je zdaniem prosto od serca, np. „Cieszę się, że cię poznałem” czy „Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać”. Doceń drugą osobę – na pewno masz za co!