Jak wybrać żelazko ze stacją pary, generatorem pary? Radzi i poleca Perfekcyjnawdomu

Materiał informacyjny Braun
Żeby podjąć decyzję w tak ważnej kwestii jak zakup żelazka umożliwiającego nam, (nie)perfekcyjnym paniom/panom domu, perfekcyjne prasowanie jedwabnych bluzek, tudzież białych korporacyjnych koszul, warto zrobić rozpoznanie techniczne. Kiedy ostatnio kupowaliście żelazko? Dawno? To zapewne jesteście na etapie żelazek, które mają niewielki pojemnik na wodę umożliwiający generowanie pary, ale para powstająca w tym pojemniku pełni wyłącznie funkcję wspomagającą w stosunku do stopy grzejnej. Tradycyjne żelazko parowe należy ustawić na temperaturę stosowną dla danego materiału (od jedwabiu, przez syntetyki, bawełnę aż po len) i mieć nadzieję, że materiał się nie przypali, a wszelkie nierówności zostaną wygładzone za pierwszym podejściem.

Żelazko z generatorem pary to zupełnie inny sposób myślenia o konserwacji pogniecionych tkanin. Tym razem to nie stopa grzejna jest najważniejszym elementem, ale właśnie ów generator pary. Innymi słowy: nie ustawiona na termostacie temperatura zdecyduje o tym, że jedwabna bluzka czy korporacyjna biała koszula będzie nienagannie wyprasowana, a wnikający we włókna tkaniny strumień pary wodnej z generatora. Żelazko ze stacją parową, wykorzystywane dotychczas niemal wyłącznie w praniach chemicznych, wreszcie trafia pod strzechy i zaczyna ułatwiać życie wszystkim, dla których tradycyjne żelazko było nieustannym źródłem kłopotów – choćby przypalonych kołnierzyków, mankietów czy przestrzeni między guzikami.

Stacja parowa – jak to działa

Tu potrzebna jest odrobina wyobraźni. Tradycyjne żelazko podłączamy do kontaktu i czekamy, aż ustawiona na odpowiednią temperaturę stopa się nagrzeje. Teraz, wspomagając się wmontowanym w urządzenie spryskiwaczem albo wyrzutem pary wodnej możliwym dzięki dziurkom w stopie grzejnej, prasujemy aż do skutku. Często musimy żelazko nieco schłodzić albo podgrzać, co zabiera czas, a i tak nie zawsze uzyskamy idealną gładkość tkaniny, nie wspominając o niemożliwości dotarcia do tak newralgicznych miejsc jak plisy, zaszewki, mankiety…

Dobre żelazko z generatorem pary nie jest tak kłopotliwe w obsłudze jak tradycyjne żelazko parowe. Jego najważniejszą częścią jest stacja parowa, w której dokujemy urządzenie wyglądem nieodbiegające od tradycyjnego żelazka.

Jakie żelazko wybrać?

Jakie żelazko wybrać? Generator powinien być wydajny i wytwarzać solidny strumień pary, a żelazko powinno być lekkie, żeby wygodnie się nim manewrowało. Dobre żelazko z generatorem pary pracuje we wszystkich płaszczyznach, co oznacza, że możemy prasować ubrania wiszące na wieszaku.

Kiedy wybrać żelazko do prasowania w pionie? Żelazka do prasowania w pionie oddają nieocenione usługi wszystkim, którzy co dnia potrzebują prędkiego odświeżenia służbowych uniformów czy stroju galowego. Słowo odświeżanie pojawia się tu nieprzypadkowo: kiedy zadajemy sobie pytanie jakie żelazko wybrać, pamiętajmy i o tym, że żelazko ze stopą ceramiczną idealnie nadaje się właśnie do odświeżania odzieży – zupełnie na tej samej zasadzie, na jakiej odświeża tapicerkę myjka parowa. Wysokie ciśnienie i wysoka temperatura nie tylko prostują włókna, ale także niwelują przykre zapachy oraz eliminują kurz.

Czytaj także: Jaki generator pary?

Żelazko do prasowania w pionie

od 16 lat

Żelazko, które nie przypala

Jeśli wciąż nie jesteście przekonani do żelazka ze stacją parową, przypomnijcie sobie jak prędko brudzi się i przypala stopa grzejna tradycyjnego żelazka. Taka ubrudzona stopa wymaga zabiegów czyszczących z użyciem octu albo sody. Często nie chce się domyć do końca i brudzi jasne tkaniny. W przypadku żelazka parowego dbać trzeba jedynie o generator.

Jaki generator pary wybrać, żeby był maksymalnie użyteczny?


fot. perfekcyjnawdomu.pl

  • Duży pojemnik na wodę,
  • krótki czas podgrzewania,
  • moc przekładająca się na ciśnienie pary,
  • sztyft przeciwwapienny,

to kompozycja idealna.

Żelazka ze stacją parową produkują obecnie niemal wszyscy producenci AGD, ale nie wszystkie modele cieszą się jednakowym uznaniem użytkowników. Obok wymienionych wyżej parametrów technicznych liczą się takie rozwiązania jak system Auto-Off czyli samoczynne wyłączanie się po kilku minutach spoczynku czy system ICare, dzięki któremu żelazko samo dopasowuje temperaturę do materiału.

„Nie wyobrażam sobie prasować tradycyjnym żelazkiem” pisze Kinga w tekście: Najlepsze żelazko z generatorem pary test Braun CareStyle 7 IS 7056 na blogu perfekcyjnawdomu.pl.

Sądząc po jej pomysłach na utrzymanie porządku w garderobie, wie o czym mówi – dzięki dobremu żelazku prasowanie przestaje być karą, a szafa ubraniowa jest idealnie zorganizowana. Dobre żelazko do prasowania koszul, bluzek czy grubych tkanin to kolejny krok na drodze do ułatwienia sobie codziennego życia, w którym jednak mimo pośpiechu i nawału obowiązków, liczy się jakość i dbałość o detale.

Inna Blogerka Matkawariatka.pl także przetestowała żelazko z generatorem pary: Jakie żelazko z generatorem pary? - matkawariatka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska