Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Co warto wiedzieć o Jaworzynie Krynickiej?
Jaworzyna Krynicka znajduje się w grani głównej wschodniej części Pasma Jaworzyny. Dzięki trawiastym obszarom na jej grzbiecie ma duże walory widokowe, zaś panorama obejmuje cały horyzont. Na wierzchołek góry kursuje z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa, w dolinie mieści się również jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich. W górnej części północnego stoku znajduje się Schronisko PTTKj zaś obok niego dyżurka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej. Jest też Jaworzyna węzłem szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Na szczycie znajduje się maszt radiowo-telewizyjny, restauracja oraz bufety.
Stacja narciarska Jaworzyna Krynicka
Na Jaworzynie Krynickiej panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj, co najmniej przez 4 a często nawet 5 miesięcy w roku. Na stokach Jaworzyny Krynickiej jest wytyczonych 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. Trasy narciarskie mają zróżnicowany stopień trudności. Na trasie nr 6 znajduje się duży snowpark oraz 400m trasa slalomowa z pomiarem czasu. Ponadto do dyspozycji narciarzy w sezonie zimowym, oprócz 6-os kolei gondolowej, dwóch 4-os kolei krzesełkowych, jest także pięć wyciągów orczykowych.
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 m. Biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny i przebiega wzdłuż stoku góry. W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieść 1600 osób. Sześciu osobowe kabiny, poruszają się z prędkością 5 m/s i zapewniają przy tym wygodną i bezpieczną jazdę. Przejazd koleją na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmuje siedem minut. Wagoniki są wyposażone są w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia sześciu par nart oraz snowboardu.
Platforma widokowa 360 na Jaworzynie Krynickiej
Platforma widokowa położona jest na wysokości 1122 m n.p.m i oferuje widok na cztery strony świata. Można z niej zobaczyć Beskid Niski (Podgórze Ciężkowickie, Dynowskie), Bieszczady, Połoninę Rivną (Ukraina), Góry Czerchowskie (Słowacja), Tatry Niżne oraz Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji – Gerlachem a także Tatry Bielskie. Na platformie zamontowano lunety widokowe wraz z opisami gór i wzniesień. Z kolei z górnego poziomu platformy dostępna jest 23 m zjeżdżalnia grawitacyjna dla najmłodszych.
Miasta przyszłości. Tak mógłby wyglądać Nowy Sącz w nowoczes...
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
- Akurat mieli przerwę. Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kuba Wojewódzki odwiedził popularny kurort. Zachwyciła go Krynica-Zdrój?
- Wielkie otwarcie klubu Odnova w Nowym Sączu. Był tort i tłumy gości
- Tłumy na otwarciu lokalu Pizza Hut w Nowym Sączu
Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce
