Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JSW ma się coraz lepiej. Wracają deputaty, „czternastki" i zatrudnienia absolwentów z klas górniczych

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Dowodem na to, że sytuacja finansowa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wraca do normy, ma być nie tylko powrót dawnych zasad wynagradzania górników, ale także to, że w kopalniach ponownie zatrudniani są absolwenci z klas górniczych. W „Budryku" pierwsi uczniowie ze szkoły w Ornontowicach już zostali zatrudnieni.

Zarząd spółki zdecydował o przywróceniu dawnych zasad wynagradzania górników i wycofał się z ograniczeń, jakie na nich nałożono na mocy porozumienia z 2015 roku. Taką decyzję w Jastrzębskiej Spółce Węglowej tłumaczą poprawą finansową spółki. Wysokie ceny węgla i wzrost gotówki to powody, dla których zdecydowano o przywróceniu górnikom dawnych przywilejów. Dotyczą one nie tylko deputatów węglowych i „czternastek”.

PISALIŚMY:
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej wracają „czternastki” i deputaty

Zarząd JSW podpisał nowe porozumienie
Porozumienie zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ograniczenia górniczych przywilejów, w tym m.in. zawieszenia deputatów węglowych i „czternastek”, zawarto – przypomnijmy – w połowie września 2015 roku. Miało trwać trzy lata, ale kilka miesięcy temu zarząd JSW zdecydował, że pora się z niego wycofać.

– W umowie był zapis, który to umożliwiał – tłumaczy Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
Nowe porozumienie podpisano jeszcze w grudniu zeszłego roku, a dziś wiemy już, ile w kolejnych latach przywrócenie przywilejów będzie spółkę kosztować. W 2018 r. ma to być kwota rzędu około 350 mln złotych, a w 2019 – 200 mln zł.

– Obejmuje to m.in. przywrócenie deputatów, „czternastek”, dawnego sposobu naliczania barbórki i reszty poprzednich zasad wynagradzania – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer. – Ceny węgla są wysokie, a spółka odnotowuje wzrost finansowy, więc potrzeby utrzymywania tych ograniczeń już nie ma – uzasadnia rzeczniczka.
Górnicy i związkowcy z decyzji się cieszą. Trudno im się dziwić, choć nieco sceptyczniej do całej sprawy podchodzą ekonomiści.

– Górnicy pracują ciężko i przywileje im się należą, ale to, że teraz przychody w JSW są wysokie, nie musi oznaczać, że tak samo będzie za kwartał – mówi prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. – Trzeba być ostrożnym i nie przesadzać, by nie wrócić do sytuacji spółki sprzed trzech lat. Jeśli zarząd ma pewność i jasne prognozy, a nie tylko nadzieję, że ten stan dobroci będzie się utrzymywał, to jak najbardziej jestem za. Jeśli tej pewności nie ma, pieniędzy może później zabraknąć – podkreśla.

Lepsza sytuacja także w kopalni „Budryk”
Górnicze przywileje wrócą oczywiście również do pracowników kopalni „Budryk” w Ornontowicach. Zresztą o tym, że JSW ma się lepiej, może na powiatowym podwórku świadczyć chociażby fakt, że w „Budryku” wznowiono zatrudnienie absolwentów klas górniczych.

CZYTAJCIE TEŻ:
JSW obiecuje pracę w górnictwie knurowskim uczniom
KWK Budryk: będzie praca dla absolwentów klas górniczych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach

KWK Budryk zatrudni absolwentów klas górniczych

KWK Budryk: będzie praca dla absolwentów klas górniczych Zes...

O tym, że na pracę w kopalni mogą liczyć uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, mówił pod koniec grudnia zeszłego roku dyrektor KWK „Budryk”, Marian Kurpas.

Łącznie od 2015 roku (czyli od czasu, gdy zawarto porozumienie o ograniczeniach przywilejów dla górników) na zatrudnienie czeka około 150 absolwentów szkoły. To trzy roczniki klas górniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska