Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obecne prace dotyczą zagospodarowania otoczenia dwóch stawów. Jest to pierwszy etap przedsięwzięcia, który ma zakończyć się jesienią tego roku. W ramach inwestycji powstaną miejsca spotkań, ścieżki spacerowe i rowerowe. Teren zostanie oświetlony.
- Jestem przekonany, że ten urokliwy zakątek będzie często odwiedzanym miejscem rekreacji i wypoczynku dla wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz naszych gości - uważa burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.


W ostatnich latach nad stawami można było spotkać głównie wędkarzy. W przyszłości gmina chce zagospodarować pod kątem rekreacyjnym również same akweny.
Poza tym, że stawy znów staną się miejscem rekreacji projekt ich zagospodarowania przewiduje także upamiętnienie ofiar pracy niewolniczej wykonywanej tutaj przez więźniów KL Auschwitz. W Chełmku w czasie okupacji niemieckiej znajdował się jeden z 40 podobozów, który powstał w październiku 1942 r. w baraku parowozowni kolejki wąskotorowej.
Przebywało w nim 150 więźniów, przeważnie narodowości żydowskiej, którzy pracowali w nieludzkich warunkach. Oczyszczali i pogłębiali okoliczne stawy oraz wykonywali najcięższe prace w pobliskim zakładzie obuwniczym. Od powstania do likwidacji w grudniu 1943 r. straciło tu życie 47 więźniów.
W związku z upamiętnieniem ofiar niemieckiego obozu gmina Chełmek otrzymała na tę inwestycję dofinansowanie w ramach VI etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2021 - 2025 w wysokości 60 proc. kosztów.
Stawy w Chełmku wracają do dawnej świetności
Stawy i ich otoczenie były już kiedyś ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Chełmka i sąsiednich gmin. Było tu sporo atrakcji, w tym kąpielisko, przystań wodna z wypożyczalną kajaków i rowerków wodnych, boiska, muszla koncertowa.


Wielu starszych mieszkańców wraca wspomnieniami do chwil spędzonych w kawiarni "Muszelka". Sentyment był tym większy, że dużą część powstałego tutaj ośrodka ludzie zagospodarowywali sami w ramach tzw. czynów społecznych. Stawy najbardziej tętniły życiem latem, ale i w pozostałe pory roku przyciągały mieszkańców.
Największy rozkwit to miejsce przeżywało w latach 70. ub. wieku, gdy wspomniany ośrodek należał do fabryki butów w Chełmku, która przeżywała okres prosperity. W latach transformacji gospodarczej ośrodek zaczął podupadać wraz z problemami, jakie zaczęły dotykać Zakłady Przemysłu Skórzanego "Chełmek".
Historia kompleksu stawów w Chełmku sięga jednak aż czasów średniowiecza. Przed II wojną światową stanowiły one rezerwuar wody przemysłowej dla fabryki butów "Bata".
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Najstarsze osiedle w Oświęcimiu. Historia zapisana na archiwalnych zdjęciach
- Oto najlepszy park wodny w Europie. I jest u nas! W Małopolsce!
- TOP 16 dróg w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim, gdzie policja "poluje" z radarami
- Stacja PKP w Oświęcimiu dostała drugie życie. Przebudowa już na finiszu
- Piękne taneczne widowiska na scenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu
- 58 lat temu w Oświęcimiu z wielką pompą otwarto szpital
