Podest, na którym znajduje się dekoracja zajmuje ok 30 m. kw.. Z kolei tło szopki to panorama o wymiarach 11 na 8 m.
Jak co roku, pojawią się w niej pewne nowości. W tym, 2018 r. będzie to pałac Heroda i kilka figur. Na nowo zaaranżowano też cześć przyrodniczą dekoracji, z jeziorem. Szopka składa się z ok. 150 elementów, w tym 50 ruchomych.
Budową szopki zajmowało się czterech zakonników. Prace rozpoczęli w ostatnich dniach listopada. Za całość odpowiadali bracia zakrystianie - br. Zacheusz i br. Eligiusz. Jednym z wyzwań, z jakim borykali się bracia bernardyni, było dopasowanie wszystkich elementów tak, by stanowiły logiczną całość.
Montowanie w bazylice tych elementów tak naprawdę nie oznacza samego początku prac nad szopką. Przygotowania te zaczęły się już z początkiem listopada, ponieważ wtedy planowane są kolejne zmiany w dekoracji.
Inauguracja szopki odbywa się zawsze tuż przed pasterką.
- Przy wygaszonym świetle w bazylice, celebrans uroczyście wnosi figurę Dzieciątka. Po dojściu do szopki rozpoczyna się śpiew fragmentu tekstu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego mówiącego o czasie i miejscu narodzenia Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu kapłan kładzie figurę w żłobie, szopka rozbłyska i rozpoczyna się śpiew kolędy Wśród nocnej ciszy - wyjaśnia ojciec Tarsycjusz Bukowski z biura prasowego kalwaryjskiego sanktuarium.
- Tak handlowano kiedyś w Oświęcimiu
- Lokatorzy odebrali klucze do mieszkań. Zobaczcie, jak wyglądają
- Wigilia mieszkańców Olkusza [ZDJĘCIA, FILM]
- Co warto wiedzieć o karpiu, zanim trafi na nasze stoły
- Oświęcim. Dawna rzeźnia miejska znika z powierzchni ziemi
- 3,5 sekundy i nie ma gigantycznego komina elektrowni
