Nowatorskie rozwiązania po¬wstają w szkołach wyższych, instytutach naukowo-badawczych, laboratoriach, natomiast w przed-siębiorstwach wygląda to bardzo różnie. Nie wszyscy właściciele i menedżerowie firm widzą potrzebę współpracy z naukowcami i praktycznego zastosowania u siebie nowoczesnych metod produkcji czy świadczenia usług bądź korzystania z wynalazków.
Na szczęście takie podejście to margines, coraz więcej firm, zwłaszcza nowo powstających, zmierza ku nowoczesności. Dynamicznie rozwijają się inkubatory przedsiębiorczości i centra coworkingowe, gdzie ludzie, zwłaszcza młodzi i stawiający pierwsze kroki w biznesie, mają stworzone wręcz cieplarniane warunki do rozwoju. Wyposażone biuro, pomoc doradcza, pomoc w nawiązywaniu kontaktów handlowych są istotne dla początkujących przedsiębiorców.
Inkubatory to jedne z wielu instytucji otoczenia biznesu, jego współpracy z naukowcami sprzyjają też centra transferu technologii. Z kolei agencje rozwoju regionalnego, izby gospodarcze, ośrodki obsługi inwestorów itp. wspierają przedsiębiorców, ułatwiając im kontakty handlowe, promując na targach, organizując misje gospodarcze. Tego rodzaju pomoc ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie okrzepli na globalnym rynku.
A okrzepnąć mogą również właśnie dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej. W trzecim kwartale 2016 r. będzie ogłoszony nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu promocji przedsiębiorczości i kreowania postaw przedsiębiorczych, m.in. poprzez wzmocnienie systemu wspierającego proces rozwoju nowych firm (MŚP funkcjonujące na rynku nie dłużej niż 24 miesiące), w tym działających z wykorzystaniem nowych technologii.
Warto już o tym pomyśleć, do podziału będzie 18 mln euro, a maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Pytania do eksperta
ODPOWIADA JAKUB SZYMAŃSKI, DYREKTOR DEPARTAMENTU ZARZĄDZANIA PROGRAMAMI OPERACYJNYMI URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO:
Chcę z przyjaciółmi utworzyć start-up, czy mogę to zrobić za unijne pieniądze?
Osoba fizyczna, która chce otworzyć działalność gospodarczą, może się ubiegać o dofinansowanie na ten cel ze środków unijnych, m.in. pod warunkiem, że w chwili składania takiego wniosku nie jest zatrudniona, jak również nie prowadziła działalności gospodarczej przynajmniej rok przed składaniem wniosku.
Z uwagi na wiek osoby ubiegającej się o tego rodzaju środki należy szukać wsparcia w odpowiednim programie. Ludzie młodzi (do 29. roku życia) mogą liczyć na wsparcie finansowe z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, natomiast osoby po 30. roku życia – z Regionalnego Programu dla Województwa Małopolskiego. Szczegółowe informacje na temat możliwości wsparcia udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdujące się w całym kraju.
Czy jako student lub pracownik dydaktyczno-naukowy szkoły wyższej mogę wnioskować o środki z Unii Europejskiej na założenie akademickiego inkubatora przedsiębiorczości?
Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w tym konkursie są m.in. jednostki prowadzące ośrodki przedsiębiorczości akademickiej. Zatem – składając wniosek o dofinansowanie – należy być już w gronie takich podmiotów.
Więcej o wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw:
**
**
Więcej o funduszach:
**
**
Główny Punkt Informacyjny: Kraków– tel.: 12 616 0 616,
e-mail: [email protected]
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej
