Jaka jest historia akcji, którą Państwo organizują?
W tym roku organizujemy jedenastą edycję naszego konkursu. Zaczęliśmy w 2009 roku. Był to wynik naszej inicjatywy oraz wsparcia ówczesnego wicemarszałka woj. małopolskiego Stanisława Sorysa. Przez pierwsze lata plebiscyt organizowaliśmy tylko z Urzędem Marszałkowskim. W 2014 roku do inicjatywy włączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na początku nagradzaliśmy jedynie najlepszą OSP. Jednak analizując poszczególne zgłoszenia, okazało się, że niektóre strażnice mają tak duże osiągnięcia, że bardzo trudno było wybrać tylko jedną z nich. Zdecydowaliśmy, żeby wyróżnić trzy pierwsze miejsca nagrodami w wysokości kolejno 50, 30 i 20 tysięcy złotych. Do konkursu dodaliśmy także dwie nowe kategorie.
Na czym dokładnie polega konkurs?
Akcję podzieliliśmy na trzy etapy: gminny, powiatowy oraz finał wojewódzki. Wybieramy Najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną, Najlepszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą oraz Najlepszego Strażaka. Każda OSP musi przygotować specjalne opracowanie, w którym odniesie się do pięciu kategorii, jakie będą brane pod uwagę przy wyborze zwycięzcy.
Jakie to kategorie?
Bierzemy pod uwagę inwestycje podejmowane przez OSP, przygotowanie do służby, w tym wyposażenie jednostki. Sprawdzamy także jak strażacy ochotnicy współpracują z mieszkańcami, sołectwem oraz samorządem gminnym. Weryfikujemy, czy są zaangażowani w działania z zakresu inicjatyw lokalnych, kultury strażackiej i popularyzacji służby w OSP. Ostatnim kryterium, jakie bierzemy pod uwagę, jest promocja terenu, na którym działa dana jednostka. Opracowania, które dostawaliśmy w poprzednich edycjach konkursu, były bardzo obszerne. Pokazywały, jak ważną rolę w życiu mieszkańców województwa małopolskiego odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne.
Jak zgłosić OSP czy strażaka do konkursu?
Najpierw Ochotnicze Straże Pożarne z gmin przesyłają opracowania do zarządów oddziałów powiatowych. Na tym szczeblu dokonywana jest pierwsza wstępna ocena. Zarząd powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych może przesłać tylko jedno zgłoszenie z poszczególnej kategorii do zarządu wojewódzkiego. Następnie utworzona zostanie specjalna kapituła, w której skład wchodzą: prezes i wiceprezesi zarządu wojewódzkiego OSP, marszałek województwa małopolskiego oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wyłonią oni zwycięzców naszej akcji, biorąc pod uwagę wszystkie nadesłane opracowania. Obecnie jesteśmy na etapie ustalania dokładnych terminów konkursu. W najbliższą sobotę na posiedzeniu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP, które odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim, oficjalnie ogłosimy rozpoczęcie naboru do naszego konkursu, przedstawimy także dokładny harmonogram akcji. Szczegółowy regulamin opublikujemy na naszej stronie internetowej. Zwycięzców akcji wyróżnimy na specjalnej gali, podczas której zostaną nagrodzeni również laureaci plebiscytu Najpopularniejszy Strażak Małopolski 2019, organizowanego przez „Gazetę Krakowską” i „Dziennik Polski”.
Jakie cechy charakteru trzeba mieć, żeby działać w Ochotniczej Straży Pożarnej?
Strażak ochotnik to prawdziwy pasjonat. Nasza działalność jest bezinteresowna. Podczas akcji nie patrzymy na pochodzenie, płeć czy sympatię do drugiej osoby. W potrzebującym widzimy przede wszystkim człowieka.