
"Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję"
premiera w Teatrze Łaźnia Nowa
20, 21, 22 stycznia, godz. 19.00
Spektakl Mateusza Pakuły "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" to - przeniesiona na scenę - niezwykle szczera i poruszająca do bólu opowieść o umieraniu, dziennik odchodzenia chorego na raka trzustki ojca. - Nie byłem świadom, jak wiele jest osób, które mają podobne doświadczenie i że taka wypowiedź była bardzo oczekiwana, daje ulgę, wiele osób dzięki temu znajduje słowa na wyrażenie własnych uczuć i emocji. Okazuje się, że przestrzeń teatru prowokuje do dyskusji jeszcze bardziej niż literacka – mówi autor i reżyser.

Premiera publikacji „Przewodnik po neonach Nowej Huty”
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, os. Górali 5
21 stycznia, godz. 18
Projekt „Szlak nowohuckich neonów”, którego celem było przypomnienie neonowego dziedzictwa Nowej Huty, był realizowany od wiosny 2022 roku. Zainaugurowała go kwerenda, w efekcie której powstała obejmująca prawie 200 pozycji lista neonów istniejących w Nowej Hucie. Na tej podstawie opracowano i wytyczono szlak z bardziej szczegółowymi opisami wybranych obiektów, który jest zachętą do pogłębionego eksplorowania dzielnicy.
W ramach projektu przeprowadzono również wywiad grupowy z mieszkańcami i aktywistami Nowej Huty na temat przyszłości neonowego dziedzictwa, trzy spacery śladem nowohuckich neonów oraz warsztaty projektowania neonów dla dzieci i dorosłych. Opracowano także krój pisma „Samosia”, odwołujący się do charakterystycznego liternictwa nowohuckich neonów. Efekty tych działań podsumowuje „Przewodnik po neonach Nowej Huty” w wersji drukowanej i online.

"Do dwóch razy sztuka"
premiera w Teatrze Variete
21 stycznia, godz. 18.00
22 stycznia, godz. 17.30
Czy można zakochać się drugi raz w tej samej osobie? Zwłaszcza, jeśli to były mąż lub żona? Temat podjęła Anna Gryszkówna, wystawiając na deskach Teatru Variete kameralną słodko-gorzką komedię "Do dwóch razy sztuka" autorstwa Barry`ego Creytona. Na scenie Barbara Kurdej-Szatan i Michał Staszczak, a w tle muzyczne standardy przenoszące widza na Piątą Aleję.

„Zadziwiający kot Maurycy”
premiera kinowa 20 stycznia
Zadziwiający kot Maurycy” to pierwszy animowany film fabularny oparty na twórczości kultowego pisarza – Terry'ego Pratchetta, którego legendarny cykl „Świat Dysku” sprzedał się w liczbie przeszło 70 milionach egzemplarzy i znajduje się na liście stu najlepiej sprzedających się serii literackich w historii.
Pisanie scenariusza będącego adaptacją jakiejkolwiek znanej książki to naprawdę wymagający proces. Trudność rośnie, kiedy jest to twórczość kogoś tak uwielbianego i czytanego z pasją jak Terry Pratchett. Szczęśliwie producenci filmu doprowadzili do współpracy z Terry’m Rossio, jednym z najlepiej zarabiających obecnie twórców filmowych, mającym na swoim koncie takie tytuły, jak chociażby „Aladyn”, „Shrek” czy wszystkie pięć części „Piratów z Karaibów”.
Jego scenariusz jest autorską adaptacją książki Terry'ego Pratchetta. Zachowuje on zarówno jej ducha, co oryginalny ton, a jednocześnie to żywa, zabawna i pełna przygód opowieść. W równym stopniu zachowująca jakość, precyzję i humor nakreślonych postaci, jak i wyrazistość dialogu, tak typowego dla autora „Świata Dysku”.