Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klata bierze się za Goralenvolk, wstydliwą historię naszych górali

Łukasz Gazur
Twórcami słuchowiska "Nietoty", które będzie miało premierę 16 grudnia, są Jan Klata i Sebastian Majewski
Twórcami słuchowiska "Nietoty", które będzie miało premierę 16 grudnia, są Jan Klata i Sebastian Majewski fot. Andrzej Banaś
Słuchowisko, którego reżyserem będzie dyrektor Starego Teatru Jan Klata, oparto na faktach z historii Podhala. Jak przyznał na konferencji prasowej Sebastian Majewski, wicedyrektor Starego, do napisania tekstu tego radiowego słuchowiska zainspirowała go książka Wojciecha Szatkowskiego "Goralenvolk. Historia zdrady".

- Czytając ją zrozumiałem, że jest to ważny problem historyczny, który - jak wiele innych polskich traum z naszej przeszłości - wciąż nie jest przepracowany. Często takie wydarzenia z polskiej historii nie są przedmiotem sensownej dyskusji, stają się raczej elementem sensacyjnym, wyciąganym, kiedy jest potrzeba - mówi Majewski.

Twórcy podkreślają, że to nie będzie opowieść o charakterze dokumentalnym, ale raczej "surrealistyczne słuchowisko". Wystarczy wspomnieć, że bohaterami będą Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), jeden z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Iljicz Lenin (Adam Nawojczyk) i Wolna Elektrona (Katarzyna Krzanowska), czyli tajemnicza istota, dzięki której postacie występujące w tekście Majewskiego mają przemieszczać się w czasie i przestrzeni.

Premierę przedsięwzięcia na antenie Radia Kraków zaplanowano na 16 grudnia. Jak zapowiada Marcin Pulit, prezes krakowskiej rozgłośni, nim na falach pojawi się słuchowisko "Nietoty", radio od 2 grudnia chce prowadzić akcję pod hasłem "Koniec sezonu na Podhale?". Będzie to dyskusja o historii i głównych problemach tego regionu.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska