FLESZ - Bezrobocie nadal maleje

Od trzydziestu lat krakowski Kazimierz staje się u progu lata miejscem spotkań, dyskusji, koncertów i kulinarnych podróży organizowanych w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, przebiegnie wprawdzie w obowiązujących rygorach pandemicznych, ale większość wydarzeń odbędzie się na żywo z możliwością uczestniczenia w nich także online. Miejscem festiwalowych spotkań będzie namiot, który stanie u zbiegu ulic Józefa i Wąskiej.
- Większość wydarzeń planujemy zorganizować w namiocie, będzie bardzo ograniczona ilość warsztatów, zaproponujemy głównie spotkania wykładowe i dyskusje - w większości na żywo, jedynie dwa, spośród niemal stu wydarzeń, odbędą się w całości online. Natomiast całość, poza spacerami, będzie transmitowana na żywo na specjalnie stworzonej stronie internetowej - zapowiada Robert Gądek zastępca dyrektora FKŻ.
Motywem przewodnim 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej będzie ogień. O jego znaczeniach w żydowskiej tradycji opowiedzą Anda Rottenberg, Ernest Niemczyk, Boaz Pash, Jacek Leociak i Janusz Makuch. Od rana do wieczora w festiwalowym namiocie odbywać się będą spotkania literackie, dyskusje, zajęcia dla seniorów, audycje muzyczne na żywo, filmy, śniadania szabatowe, koncerty.
W programie literackim pojawi się twórczość Stanisława Lema, Bernardo Kucińskiego, Piotra Smolara. Do repertuaru FKŻ wracają też filmy, na ekranie pojawią się m.in. przedwojenny „Golem” i „Masel Tov Coctail” opowiadający o życiu żydowskich imigrantów w Niemczech.
Koncerty, które co roku przyciągają na Kazimierz mieszkańców i turystów, odbywać się będą także w festiwalowym namiocie, Collegium Maius oraz w nowo otwartej hali Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie zagra Łona i Weber and The Pimps. Dla miłośników innych brzmień będą tradycyjnie sety DJ-skie, muzyka klasyczna z programem współczesnych żydowskich kompozytorów, biały śpiew żeńskiego zespołu Gurgilitza czy koncert Janka Młynarskiego.
Ukoronowaniem dotychczasowych edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej był koncert Szalom na Szerokiej, w tym roku kultowego koncertu zabraknie.
- W tym roku finałem festiwalu będzie rewolucyjna propozycja w Polsce: koncert kantorek. Takiego koncertu nie było w żadnym polskim mieście – zapowiada Robert Gądek. - To część dużego pasma wydarzeń poświęconych kobietom i realizowanych przez kobiety.
Kobiecy punkt widzenia pojawi się również w serii wykładów i innych projektów artystycznych, wśród których warto wspomnieć cykl spotkań „Sisterhood”.
Podczas 30. FKŻ nie zabraknie także wydarzeń dla seniorów, w programie znalazły się m.in. warsztaty reportażu z Jakubem Janusem, panel dyskusyjny o emigrantach-seniorach prowadzony przez założycieli Salam Lab czy warsztaty dialogu międzykulturowego.
Festiwal Kultury Żydowskiej to również nieodłączne podróże kulinarne, nie zabraknie ich także w tym roku. Jak zawsze, smaki Izraela obecne będą w Chederze, a na festiwalu pojawią się Robert Makłowicz, by zaprosić uczestników na kulinarną ucztę.
Przez cały czas trwania festiwalu w przestrzeni Kazimierza pojawią się instalacje i happeningi odnoszące się do historii i tożsamości Kazimierza, stworzone przez dziesięciu międzynarodowych artystów.
30. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywać się będzie na Kazimierzu od 25 czerwca do 4 lipca.