https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ery gimnazjów

Paulina Marcinek-Kozioł
Uczniowie z „Siódemki” - ostatniej pierwszej klasy gimnazjum. Ich młodsi o rok koledzy pójdą do siódmej klasy podstawówki
Uczniowie z „Siódemki” - ostatniej pierwszej klasy gimnazjum. Ich młodsi o rok koledzy pójdą do siódmej klasy podstawówki Paulina Marcinek
Rządowa reforma edukacji budzi w Tarnowie wiele emocji

Zapowiedź likwidacji gimnazjów i wprowadzenia ośmioklasowych podstawówek wywołuje niepokoje wśród nauczycieli w Tarnowie. Boją się o pracę i martwią o dobro uczniów. - Ta reforma jest zmianą na gorsze. Wprowadza niepotrzebny chaos, nie tylko wśród nauczycieli i uczniów, ale także rodziców, którzy nie wiedzą jak będzie wyglądała przyszłość ich dzieci - mówi Ewa Drelicharz, nauczycielka jęz. polskiego w Gimnazjum nr 2.

- Obawiamy się zniszczenia efektów naszej pracy, którą włożyliśmy w edukację i wychowanie dzieci. Nikt nie patrzy na to, że nasza szkoła ma spore osiągnięcia i bardzo dobrą renomę - dodaje Wioletta Garbowska-Danek, nauczycielka angielskiego.

„Dwójka” jest jednym z czterech samodzielnych gimnazjów w Tarnowie, które po stopniowym wygaszaniu będzie prawdopodobnie świeciło pustkami. Osiem takich placówek działa w zespołach szkół, jedna - w Zespole Szkół Przyszpitalnych.

- Nie wiemy jaki los spotka naszą szkołę oraz nauczycieli. Na razie rozważane są dwa warianty - reaktywacja funkcjonującej tu kiedyś szkoły podstawowej, bądź połączenie ze Szkołą Podstawową nr 3 - wyjaśnia Mariusz Zając, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Tarnowie.

Obaw nauczycieli nie rozwiewa Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji UMT. - Na razie jest to jedna wielka niewiadoma. Nie możemy dać żadnej gwarancji, że wszyscy nauczyciele uczący w gimnazjum będą mieć pracę od 1 września - tłumaczy.

Zrozpaczeni pedagodzy mają jechać już jutro do Warszawy na ogólnopolski protest. Tarnów reprezentować tam będzie setka osób. - Chcemy wyrazić swoją niechęć dla wprowadzanej reformy edukacji - podkreśla Józef Sadowski, prezes tarnowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Niezadowolenie ze sposobu reformowania polskiej oświaty przedstawiło także dziewięcioro Nauczycieli Roku, w liście otwartym do szefowej MEN. Podpisał się pod nim również Marcin Zaród z Tarnowa (Nauczyciel Roku 2013).

- Cała uwaga zostanie skierowana na ustalenia organizacyjne, a nie na to, co jest najważniejsze, czyli poprawienie jakości edukacji - wyjaśnia

Nauczycielom pozostaje tylko czekanie na dalszy rozwój wypadków. - Pracę w szkole traktowaliśmy zawsze jako pasję. Teraz to, że pracujemy akurat w gimnazjum, okazało się naszym największym przekleństwem - mówi Wioletta Garbowska-Danek.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bartek
najwyzszy czas zakonczyc z nieuctwem wiem jak bylo z nauka bo moje dzieci chodzily do gimnazjum a nauczyciele sa od nauki a nie od polityki i niech wreszcie zaczna uczyc dzieci bo narazie to roznie z tym jest
m
mieszkaniec centrum
Czy to nie jest ta sp3 co to kiedyś chciano ją zlikwidować bo się topiła czy coś w tym stylu. Urzędasy jednak nie odpuszczają. Trzeba się dobrze przyglądać tej sprawie. Kiedy to było ? 4 czy 5 lat temu ?
m
mieszkaniec
Znowu planuje się zamach na sp3? Komuś musi naprawdę zależeć na tamtym trenie. Teraz poprzez połączenie z inną szkołą - czytaj przeprowadzką do budynku gimnazjum nr 2. Coś tutaj nieładnie pachnie.
M
M
Gimnazjum nr 2 to taka mordownia z dobrą reklamą(przecież jest dźwignią handlu) ,jeszcze nie istnieli ,a już byli najlepsi. Nauczyciele jak wszędzie ,może trochę gorsi od przeciętnej-z tą pasją ta pani od angielskiego to przesadziła,natomiast ten wspaniały dyrektor(pożal się boże jak uczył polskiego) niczego sam nie osiągnął ,ponieważ wszystko dostał na tacy.
w gimnazjach tylko patologia kwitła
niepotrzebna zmiana środowiska dla dzieci w okresie buntu
a
anka
Z ta pasją w dzisiejszych czasach to naprawdę różnie bywa
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska