Spis treści
- Kontekst na maturze 2025 – na egzaminie pisemnym i ustnym
- Rodzaje kontekstów na maturze z języka polskiego: mitologiczny, kulturowy, historyczny, biblijny i inne
- Czy gra komputerowa może być kontekstem na maturze z języka polskiego?
- Jak zastosować konteksty na maturze? O tym trzeba pamiętać
- Kontekst w wypracowaniu maturalnym
Kontekst na maturze 2025 – na egzaminie pisemnym i ustnym
Konteksty zastąpiły to, co w tzw. starej maturze rozumieliśmy jako teksty kultury. Będą potrzebne maturzystom przy pisaniu wypracowania, a także podczas matury ustnej. Wypracowanie maturalne jest na maturze stałym elementem. To zadanie zamykające arkusz egzaminacyjny. Wszyscy, którzy będą zdawać maturę w formule 2023, w wypracowaniu będą musieli odnieść się do:
- minimum 2 utworów literackich (w tym do jednej lektury obowiązkowej),
- minimum 2 kontekstów.
Zobacz także: Kiedy jest matura 2025. Harmonogram
Zrozum lepiej, czym są konteksty. Poznaj odpowiedzi na ważne pytania o kontekstach maturalnych.
Na maturze ustnej wymagane jest odniesienie się do przynajmniej jednego kontekstu.
Co ważne, wymagania egzaminacyjne pozwalają na wykorzystanie więcej niż jednego kontekstu z tej samej dziedziny. Ocena nie zostanie więc obniżona jeśli użyjemy 2, lub 3 kontekstów politycznych, muzycznych czy historycznych.
O ile odwołanie się na maturze z języka polskiego do utworów literackich, szczególnie lektur, nie powoduje wątpliwości, to konteksty już tak. W rzeczywistości jest to inna nazwa na bardzo szeroko pojęte teksty kultury.
Najważniejsze to, aby zastosowanie kontekstów na maturze w pracy pisemnej funkcjonalnie przekładało się na lepsze zrozumienie pracy bądź wypowiedzi. Musi dotyczyć tematu, a także rozwijać go, wspierać i spajać argumentację.
Rodzaje kontekstów na maturze z języka polskiego: mitologiczny, kulturowy, historyczny, biblijny i inne
Według informatora opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kontekst może być odniesieniem do:
- innego utworu literackiego niż wskazany w poleceniu (np. lektura spoza kanonu lektur),
- historii literatury (aby pokazać znajomość epok np. „Lalka” - pozytywizm),
- teorii literatury (np. na potwierdzenie znajomości gatunków literackich np. ballada, powieść),
- charakteru epoki (pozwala poprzeć wiedzę dotyczącą trendów w danej epoce np. realizm w epoce pozytywizmu),
- biografii autora (odniesienie do ważnych wydarzeń w życiu autora, które przekładały się na twórczość np. śmierć córki Kochanowskiego),
- filmu, spektaklu teatralnego (filmy, seriale, spektakle, dzieła kinowe, adaptacje teatralne),
- utworu muzycznego, dzieła plastycznego (np. pieśni ludowe, obrazy),
- mitologii (ważna jest znajomość mitów),
- Biblii (szczególnie przypowieści),
- religii (prace teologiczne, teksty związane z religioznawstwem),
- historii (przytaczanie ważnych wydarzeń osadzonych w tekstach i dziełach kultury),
- filozofii (rozprawki filozoficzne),
- kwestii politycznych i społecznych.
Czy gra komputerowa może być kontekstem na maturze z języka polskiego?
Skoro kontekstem mogą być różne teksty kultury, uczniowie zastanawiają się, czy odniesienie do gry komputerowej jest dopuszczalne. Zapytaliśmy u źródła. Jak przekazano nam w CKE, gry komputerowe należą do tekstów kultury. Ważne jest jednak, aby właściwie przedstawić przywołaną grę w stosunku do podejmowanego tematu.
Kluczowe jest jednak „sfunkcjonalizowanie” kontekstu w stosunku do problemu określonego w temacie, czyli takie przedstawienie przywołanej gry, które wyjaśnia/dopowiada/pozwala lepiej zrozumieć analizowany utwór literacki. Kontekst nie może być tylko „kwiatkiem do kożucha”, nie wystarczy zatem napisać w wypracowaniu o np. miłości, że jest gra komputerowa oparta na podstawie „Lalki”. Trzeba byłoby przeanalizować postać literacką i komputerową, a także pokazać, na czym polega reinterpretaacja utworu literackiego w grze w odniesieniu do motywu miłości – przekazano nam w CKE.
Jak zastosować konteksty na maturze? O tym trzeba pamiętać
Ważne, aby pamiętać, że wybrany kontekst nie może powielać tego, który jest już wykorzystany w poleceniu. Na przykład, jeśli polecenie brzmi: „Człowiek wobec niestałości świata. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Koheleta. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”, to wybrany kontekst nie może dotyczyć wspomnianej Księgi Koheleta.
CKE przypomina, że brak wiedzy dotyczącej kontekstu wybranego przez zdającego, np. błędne przywołanie pojęć lub faktów historycznych to błąd rzeczowy wpływający na obniżenie wyniku. Oznacza to, że nie wystarczy przytoczyć tytułu utworu, w którym pojawia się poruszany motyw, ale też przekonać egzaminatora do słuszności swojej argumentacji. Wypowiedź (czy też praca pisemna) z wykorzystaniem kontekstu powinna być narzędziem podkreślającym erudycję zdającego.
Kontekst w wypracowaniu maturalnym
Uczniowie w poleceniu wypracowania maturalnego, znajdą fragment: „odwołaj się do wybranego kontekstu”, „odwołaj się do wybranych kontekstów”. Jak napisać kontekst w rozprawce albo w jaki sposób przedstawić go w wypowiedzi ustnej?
Z pomocą przychodzi nam Informator maturalny CKE. To właśnie tam znajdziemy przykładowe konteksty:
Mamy np. polecenie: W jakim celu twórca nawiązuje do motywów biblijnych? Omów zagadnienie na podstawie Dziadów części III Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Podanym kontekst może być: Kontekst: Lista Schindlera w reż. Stevena Spielberga. Oskar Schindler ratuje Żydów: niczym biblijny Mojżesz, który wyprowadzał Izraelitów z Egiptu – wyprowadza ich z getta oraz z obozu w Płaszowie; niczym biblijny Noe – ocala pokolenia Żydów przed potopem nazizmu.
Inny przykładowy temat wypracowania: Funkcjonowanie jednostki w państwie totalitarnym. Omów zagadnienie na podstawie
powieści Rok 1984 George’a Orwella. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Podany kontekst historyczny: Wprowadzenie do zagadnienia – kontekst historyczny: Orwell obserwował na własne oczy wydarzenia, które rozgrywały się podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1936 roku. Widział skutki autorytaryzmu i radykalizmu politycznego w wykonaniu generała Franco. W powieści Rok 1984 stworzył futurystyczną wizję totalitarnego społeczeństwa żyjącego w państwie Oceania. Jednak rzeczywistość często przerastała literackie fabuły. Jedną z doktryn w XX wieku był komunizm, w założeniach bardzo atrakcyjny, szczególnie jeśli chodzi o hasło zniesienia ucisku i wyzysku oraz pragnienie budowy społeczeństwa bezklasowego, które funkcjonuje w oparciu o zasady równości społecznej i wspólnoty gospodarczej. Jednak idee komunizmu, tak przekonujące w kwestiach gospodarczych, nie zostawiały człowiekowi wolności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
