https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich [ZDJĘCIA]

W Krakowie, w bazylice św. Franciszka przy ul. Franciszkańskiej 2, w sobotę 2 października uroczyście celebrowano 800 lat istnienia Zakonu. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęte zostały w Kaplicy Męki Pańskiej przy relikwiach bł. Anieli Salawy, która od roku 1999 została patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Uroczystej mszy jubileuszowej przewodniczył i wygłosił homilię bp. Damian Muskus.

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają roku 1221, w którym św. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował nową formę życia ideałami Ewangelii. Nazywał ich Braćmi i Siostrami.

Pierwsze wspólnoty III Zakonu Świętego Franciszka na ziemiach polskich powstały po przybyciu do Polski franciszkanów: do Wrocławia w 1236 i do Krakowa w 1237 roku.

W okresie średniowiecza i w dalszych wiekach III Zakon zrzeszał osoby z różnych stanów i zawodów. Należeli do niego także duchowni w tym klerycy, księża diecezjalni, biskupi, kardynałowie. Prowadzone apostolskie dzieła upadły w okresie międzywojennym, a szczególnie podczas okupacji hitlerowskiej, a następnie stalinowskiej.

Po II wojnie światowej trudny okres władzy komunistycznej Franciszkański Zakon Świecki przetrwał dzięki wsparciu i życzliwości kapłanów.

Odrodzenie Zakonu nastąpiło nastąpiło po II Soborze Watykańskim i zatwierdzeniu przez papieża Pawła VI Reguły Zakonu Franciszkanów Świeckich.

Do rodziny franciszkańskiej należy Młodzież Franciszka, która w Polsce skupiona jest w federacji franciszkańskiej oraz dzieci skupione we wspólnocie Rycerzy św. Franciszka.

W Polsce Federacja Zakonu Świeckich dzieli się na 18 regionów, które skupiają 10763 członków, zebranych w ok. 551 wspólnotach, działających przy klasztorach i parafiach diecezji.

Reguła życia franciszkanów Świeckich jest zachowanie Ewangelii Jezusa Chrystusa przez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu i starając doskonalić siebie przez m.in. doskonalenie wewnętrznej przemiany, która Ewangelia nazywa „nawróceniem”, oczyszczenie serca ze złych skłonności, żądzy posiadania, walkę z pokusami szerząc w środowisku pracy i domu pojęcie powszechnego dobra i braterstwa, czynienia miłosierdzia przez bezinteresowne uczynki dla biednych i potrzebujących.

Warunkiem przyjęcia do ZFŚ jest życie w łączności z Kościołem, dobra opinia moralna. Członkiem Zakonu może być ochrzczony katolik, który przyjął sakrament bierzmowania i ukończył 18 lat życia. Do Zakonu należą ludzie stanu wolnego, żyjący w związkach sakramentalnych, a także osoby duchowne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska