Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Adam Wojnar
W Krakowie, w bazylice św. Franciszka przy ul. Franciszkańskiej 2, w sobotę 2 października uroczyście celebrowano 800 lat istnienia Zakonu. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęte zostały w Kaplicy Męki Pańskiej przy relikwiach bł. Anieli Salawy, która od roku 1999 została patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Uroczystej mszy jubileuszowej przewodniczył i wygłosił homilię bp. Damian Muskus.

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają roku 1221, w którym św. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował nową formę życia ideałami Ewangelii. Nazywał ich Braćmi i Siostrami.

Pierwsze wspólnoty III Zakonu Świętego Franciszka na ziemiach polskich powstały po przybyciu do Polski franciszkanów: do Wrocławia w 1236 i do Krakowa w 1237 roku.

W okresie średniowiecza i w dalszych wiekach III Zakon zrzeszał osoby z różnych stanów i zawodów. Należeli do niego także duchowni w tym klerycy, księża diecezjalni, biskupi, kardynałowie. Prowadzone apostolskie dzieła upadły w okresie międzywojennym, a szczególnie podczas okupacji hitlerowskiej, a następnie stalinowskiej.

Po II wojnie światowej trudny okres władzy komunistycznej Franciszkański Zakon Świecki przetrwał dzięki wsparciu i życzliwości kapłanów.

Odrodzenie Zakonu nastąpiło nastąpiło po II Soborze Watykańskim i zatwierdzeniu przez papieża Pawła VI Reguły Zakonu Franciszkanów Świeckich.

Do rodziny franciszkańskiej należy Młodzież Franciszka, która w Polsce skupiona jest w federacji franciszkańskiej oraz dzieci skupione we wspólnocie Rycerzy św. Franciszka.

W Polsce Federacja Zakonu Świeckich dzieli się na 18 regionów, które skupiają 10763 członków, zebranych w ok. 551 wspólnotach, działających przy klasztorach i parafiach diecezji.

Reguła życia franciszkanów Świeckich jest zachowanie Ewangelii Jezusa Chrystusa przez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu i starając doskonalić siebie przez m.in. doskonalenie wewnętrznej przemiany, która Ewangelia nazywa „nawróceniem”, oczyszczenie serca ze złych skłonności, żądzy posiadania, walkę z pokusami szerząc w środowisku pracy i domu pojęcie powszechnego dobra i braterstwa, czynienia miłosierdzia przez bezinteresowne uczynki dla biednych i potrzebujących.

Warunkiem przyjęcia do ZFŚ jest życie w łączności z Kościołem, dobra opinia moralna. Członkiem Zakonu może być ochrzczony katolik, który przyjął sakrament bierzmowania i ukończył 18 lat życia. Do Zakonu należą ludzie stanu wolnego, żyjący w związkach sakramentalnych, a także osoby duchowne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska