Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bilety dynamiczne miały stać się ulepszeniem dotychczasowych biletów czasowych. Na to rozwiązanie mieszkańcy będą musieli poczekać

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Bilety dynamiczne miały stać się ulepszeniem dotychczasowych biletów czasowych. Na to rozwiązanie mieszkańcy będą musieli jednak jeszcze poczekać
Bilety dynamiczne miały stać się ulepszeniem dotychczasowych biletów czasowych. Na to rozwiązanie mieszkańcy będą musieli jednak jeszcze poczekać Konrad Kozlowski/Polskapress
W ubiegłym roku radny Łukasz Gibała zaproponował wprowadzenie w Krakowie przystankowego biletu na komunikację miejską. Po zmodyfikowaniu projektu uchwały zapowiedziano wprowadzenie w mieście biletów dynamicznych, czyli systemu, który sam miał wyliczyć najkorzystniejszą opłatę za przejazd komunikacją miejską. Wstępne zapowiedzi przewidywały rozpoczęcie działania nowego systemu jeszcze pod koniec 2021 roku. Niestety bilety do dziś nie zostały wprowadzone. Okazuje się także, że na nowy system mieszkańcy będą musieli poczekać i to nie wiadomo jak długo.

W ubiegłym roku radny Łukasz Gibała przygotował projekt uchwały dotyczący wprowadzenia w Krakowie przystankowego biletu na komunikację miejską. Głównym celem stworzenia tego typu biletu miało być odejście od biletów czasowych, które ze względu na korki nie spełniały swojego działania, a pasażer, który normalnie pokonywał np. 13 przystanków w 20 min w godzinach szczytu musiał poświęcić na to znacznie więcej czasu, będąc tym samym zmuszonym do zakupu kolejnego biletu lub otrzymania mandatu przez przegapienie czasu kursu.

Uchwałę w tej sprawie przyjęto, jednak znacząco ją zmodyfikowano, a zamiast biletu przystankowego, w mieście zapowiedziano działanie biletu dynamicznego, który sam miał wyliczyć najkorzystniejszą opłatę za przejazd komunikacją miejską.

Działanie biletu dynamicznego miało polegać na zastosowaniu w tramwajach i autobusach urządzeń MTT, czyli systemu w międzynarodowym standardzie płatności zbliżeniowych. Przy zamontowaniu takich urządzeń po wejściu i wyjściu z pojazdu komunikacji miejskiej, do specjalnego urządzenia pasażer miał zbliżyć kartę płatniczą, a system miał wyliczyć optymalną opłatę za przejazd.

W lutym 2021 r. Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego zapowiadał, że być może w tym samym roku uda się skorzystać z nowego rozwiązania. Niestety rozwiązanie do dziś nie zostało wprowadzone.

Co z biletami dynamicznymi?

Radny Gibała postanowił w tej sprawie interpelować, pytając jednocześnie, na jakim etapie znajduje się proces wprowadzania biletów dynamicznych dla pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie oraz jaki jest planowany termin wprowadzenia tego rozwiązania.

Okazuje się, że aktualnie, w ramach postępowania przetargowego trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami, a spotkania dotyczą rozwiązań technicznych oraz podstaw prawnych i ram finansowych, które mają umożliwić zapewnienie pasażerom dynamicznego rozwiązania taryfowego.

- Wprowadzenie nowego systemu taryfowego do komunikacji miejskiej w Krakowie wiąże się z całym procesem sprzedaży i kontroli biletów. Dotyczy to również zarządzania flotą pojazdów w zakresie poprawności działania kanału dystrybucji, zarówno w przypadkach normalnego funkcjonowania komunikacji, jak i w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, tj. ręcznego sterowania ruchem w sytuacji utrudnień lub wydarzeń specjalnych, np. imprez masowych - wyjaśnia Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta Krakowa.

Prezydent informuje także, o obecnych zakłóceniach na rynku dostaw mikrotechniki i o tym, że rozmowy z podmiotami prowadzone są również w odniesieniu do możliwości logistycznych, które mają na celu określenie terminu uruchomienia taryfy dynamicznej i dodaje, że zgodnie z ustawą o prawie zamówień publicznych, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie nie może udzielić informacji na temat tego kiedy bilety dynamiczne zostaną wprowadzone.

- Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie nie może udzielić w tym zakresie informacji. Do czasu ogłoszenia ostatecznej specyfikacji jest to informacja o charakterze poufnym - tłumaczy Muzyk.

Przypomnijmy, że podobne rozwiązania funkcjonują już w wybranych miastach, chociażby w Tychach czy Wrocławiu.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska