WIDEO: Barometr Bartusia
W pierwszej połowie tego roku w całym kraju, z wyłączeniem Warszawy, wynajęto ponad 300 tys. mkw powierzchni biurowej. Aż 140 tys. mkw zostało zarezerwowanych w Krakowie, który pod tym względem jest absolutnym liderem. Takie dane przedstawia w swoim raporcie Walter Herz, firma działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych i hotelowych.
W galerii prezentujemy zdjęcia i wizualizacje, w pierwszej kolejności biurowców już oddanych, a następnie budowanych i planowanych.
- W pierwszym półroczu tego roku w Krakowie oddanych zostało kilkanaście obiektów, dzięki czemu na rynek trafiło łącznie prawie 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. To więcej niż przybyło w tym czasie nawet na największym w kraju rynku warszawskim - mówi Mateusz Strzelecki, Partner i Head of Regional Markets w Walter Herz.
W inwestycjach prowadzonych aktualnie w Krakowie powstaje około 270 tys. mkw. powierzchni biurowych. Według danych Walter Herz, zaplecze biurowe Krakowa liczy dziś około 1,36 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Analitycy tej firmy szacują, że do końca 2019 roku krakowskie zasoby wzrosną o kolejne 75 tys. mkw. powierzchni.
Wśród kolejnych planowanych inwestycji znajdują się m.in.:
- Klimeckiego Office, dwa biurowce o powierzchni 36 tys. mkw. powierzchni
- inwestycja White Star przy ulicy Saskiej 25, osiem budynków kompleksu The Park o powierzchni 100 tys. mkw
- nowe biurowce przy Bonarce - budnki I i J po ok. 10 tys. mkw powierzchni
Rekordowo wysoki popyt na powierzchnię biurową w Krakowie związany jest przede wszystkim z tworzeniem nowych i rozwojem istniejących centrów świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Kraków jest bowiem nie tylko wiodącą, polską, ale i światową lokalizacją dla firm z sektora BPO/SSC oraz branży nowych technologii. Prawie 60 proc. powierzchni z 3 mln mkw. biur zajmowanych obecnie przez sektor BPO/SSC w Polsce przypada na Kraków. Miasto oferuje inwestorom z tej branży dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą oraz relatywnie niskie koszty pracy i najmu powierzchni biurowej w porównaniu, zarówno z Warszawą, jak i rynkami Europy Zachodniej.
Druga strona medalu
Intensywna zabudowa biurowa niesie też jednak za sobą negatywne skutki. Wielkie centra biurowe zwiększają znacząco ruch wokół nich, a nowe inwestycje często powstają kosztem zieleni. Modelowym przykładem jest tutaj południe Krakowa i rejon Łagiewnik. Powstające tam biurowce już teraz powodują gigantyczne korki, pomimo dobrze skomunikowania tego obszaru transportem publicznym. Swoje dokłada trwająca budowa w tym rejonie Trasy Łagiewnickiej.
