Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Budowa Superścieżki ruszy później niż obiecywano

Joanna Dolna
fot. Michał Gąciarz
Koszt i szczegóły inwestycji planowanej między rondami Grzegórzeckim i Mogilskim poznamy dopiero, gdy miasto zatwierdzi projekt.

Budowa Superścieżki, czyli terenu rekreacyjnego dla mieszkańców, miała się rozpocząć w kwietniu br. Wiadomo już jednak, że opóźni się co najmniej o kilka tygodni. Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która koordynuje przedsięwzięcie, tłumaczy zwłokę tym, że po raz pierwszy w ramach jednego projektu współpracuje kilku prywatnych inwestorów i miasto.

- Bezprecedensowy charakter tego przedsięwzięcia i jego złożoność wymaga dużej liczby uzgodnień formalnych, z tego względu podane w ubiegłym roku terminy mogą ulec nieznacznym korektom - mówi Hajok.

Superścieżka to prawie pięć hektarów. Obejmuje tereny należące do miasta i prywatnych firm. Ma powstać dzięki współpracy mieszkańców, deweloperów, architektów, urzędu miasta i fundacji, obok istniejącej alejki i ścieżki rowerowej. Pomysł jest związany z tym, że przy okazji budowy biurowców przez firmę Skanska, zlikwidowano fragment zieleńca. Chodziło też o to, by w miejscu mało przyjaznym powstała przestrzeń, w której można odpocząć.

Przygotowanie ostatecznej koncepcji Superścieżki i przedstawienie jej władzom miasta przez fundację prowadzącą projekt planowane było już na listopad ubiegłego roku. Ale do tego nie doszło. W połowie 2015 sami mieszkańcy przygotowali pomysły dla rejonu miasta wzdłuż al. Powstania Warszawskiego. Później wybrali najlepszy w głosowaniu. Zwyciężyła propozycja ustawienia tam m.in. fontanny, stworzenia parku sportowego, skweru z placem zabaw, kinem letnim i wieloma innymi atrakcjami.

Pierwszy etap prac ma dotyczyć Skweru Eilego. Wstępna wizja, którą wybrali mieszkańcy, obejmuje m.in. przestrzeń „poczekalni” przed sądami, osłony przed deszczem i słońcem, siłownię na powietrzu, hamaki i stoliki do szachów. W okolicy ma powstać też tor do gry w bule i korty tenisowe.

Fundacja szacuje, że uda się rozpocząć prace w pierwszej połowie br. - Jesteśmy na etapie zatwierdzania koncepcji projektowej opracowywanej na podstawie propozycji wybranych przez mieszkańców podczas ubiegłorocznego spotkania w Teatrze Variete - tłumaczy Dawid Hajok. - Przygotowuje ją firma Land Arch. Kluczowa będzie dla nas akceptacja projektu przez urząd miasta. Dopiero gdy koncepcja zostanie zatwierdzona, będziemy mogli zaprezentować projekt i podać koszt inwestycji.

Jan Machowski z biura prasowego magistratu potwierdza, że Superścieżka jest na etapie kosztorysowania. Po zatwierdzeniu projektu rozpoczną się starania o pozwolenia budowlane. Pieniądze na inwestycję mają zostać zabezpieczone w miejskim budżecie.

- Prace rozpoczną się w trudnym dla miasta momencie, ale nie przeszkodzą mieszkańcom i pielgrzymom w czasie Światowych Dni Młodzieży - zapewnia Machowski. Szczegóły projektu zostaną zaprezentowane podczas dwóch spotkań, które mają odbyć się w maju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska