Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ otwiera swe podwoje dla zwiedzających. Znajdziemy tu prawdziwe "perełki" [ZDJĘCIA]

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W piątek, 10 września o godzinie 12.00, nastąpiło oficjalne otwarcie zbiorów Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przy udziale społeczności akademickiej UJ oraz między innymi Anny Korfel Jasińskiej, zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.

FLESZ - Chcesz, aby Twój pies żył dłużej? To musisz wiedzieć!

od 16 lat

- To miejsce jest bardzo ważne, nie tylko dla naszej społeczności akademickiej, ale przede wszystkim dla środowiska młodych ludzi z Krakowa i Małopolski, którzy wraz ze swoimi kolegami i koleżankami będą chcieli trochę nowej wiedzy przyswoić - powiedział w trakcie uroczystości prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UJ.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej znajdziemy wystawy stałe, na które składają się cztery duże działy przyrodnicze. Dział pierwszy to dział Paleobiologii, gdzie przy użyciu tzw. dioram oraz gablot zobrazowano, jak wyglądało życie na ziemi przed wieloma milionami lat. Tu goście mogą podziwiać m.in skamieniałości, które są dowodem na istnienie pradawnych organizmów.

Kolejny bardzo duży dział to dział geologiczny, gdzie znajdziemy m.in minerały. Dużą część tego działu poświęcono również geologii dynamicznej. Tu zwiedzający mogą poznać procesy geologiczne dotyczące np. wulkanizmu, budowy wnętrza ziemi, minerałów, które są wykorzystywane w gospodarce np. jako barwniki.

Po przeciwnej stronie korytarza znajduje się natomiast ogromna sala ekspozycyjna, która została podzielona na dział zoologiczny i antropologiczny. Tu do dyspozycji zwiedzających jest 8 różnych wystaw, na które składają się: "Systematyka zwierząt", "Biogeografia", "Biomy", "Etologia zwierząt", "Mechanizmy ewolucji", "Ochrona Środowiska Naturalnego" i "Antropologia".

Pierwsza z wystaw poświęcona systematyce zwierząt to, jak mówi nam dyrektor CP UJ prof. Robert Czuchnowski, taka klasyczna część przeznaczona do dydaktyki na każdym poziomie - od przedszkolaków po studentów biologii. W kolejnym dziale poświęconym biogeografii, ujęto różne zjawiska związane z zasiedlaniem wysp, przemieszczaniem się czy migracjami organizmów.

W "Biomach" można z kolei podziwiać współczesne ekosystemy na ziemi czyli tundrę, las tropikalny, las strefy umiarkowanej, wraz z ich charakterystycznymi przedstawicielami, a w dziale poświęconym etologii zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś więcej o zachowaniu zwierząt i ich przystosowaniu do danego środowiska. Wystawa "Mechanizmy ewolucji" pozwoli natomiast uczestnikom poznać zagadnienia związane z powstawaniem gatunków. Równie ciekawie prezentuje się wystawa pt. "Ochrona Środowiska Naturalnego", gdzie znajdziemy gablotę poświęconą zmianom w faunie motyli Krakowa. Na koniec, zwiedzający mogą obejrzeć eksponaty wystawy o antropologii, czyli ewolucji człowieka, gdzie dowiedzą się również nieco więcej o wpływie środowiska na organizm ludzki na przestrzeni wieków.

Jak dodaje prof. Robert Czuchnowski, to jednak nie wszystko. W zbiorach CEP UJ znajdziemy bowiem również prawdziwe perełki takie, jak np. czaszka krowy morskiej, w pełni zachowana czaszka mamuta wraz z ciosami czy szkielet nosorożca włochatego. Na dziale geologicznym do podziwianą są m.in meteoryty i najstarsza skała na ziemi licząca sobie 7 miliardów lat. Łącznie na zwiedzających czeka ponad 10 000 eksponatów prezentowanych w trzech salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni ponad 2000 m2.

Wystawy przyrodnicze zostaną udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy, w sobotę 11 września, w ramach "Dnia Otwartego" CEP UJ. Ekspozycję będzie można zwiedzić indywidualnie lub z przewodnikiem, w godzinach od 10.00 do 15.00 w budynku przy ulicy Gronostajowej 5 (Kampus UJ). Na młodszych gości czekają dodatkowe atrakcje, m.in. warsztaty przyrodnicze, sensoryczne i plastyczne. Wstęp jest wolny, a szczegóły dostępne są na stronie www.cep.uj.edu.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum.

Od 14 września natomiast CEP UJ można będzie odwiedzać już regularnie – bilety w cenie 8 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny) do nabycia w punkcie kasowym. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe na dwóch trasach: „Niesamowity świat zwierząt” oraz „Historia Ziemi i życia” po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 12 664 42 55.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska