Po blisko dwóch latach mamy się w końcu doczekać pierwszego etapu zagospodarowania obszaru wzdłuż al. Powstania Warszawskiego, pomiędzy rondami Mogilskim i Grzegórzeckim. Mowa o Superścieżce, czyli miejscu, gdzie powstaną miejskie zieleńce.
Projekt realizuje miasto wraz prywatnymi inwestorami, a całość koordynuje Fundacja Aktywnych Obywateli im. Dietla. Koncepcja zagospodarowania 5-hektarowego terenu powstała w 2015 r. przy współudziale mieszkańców, architektów i urbanistów. Pierwszy etap miał być gotowy w październiku 2016, ale wszystko się opóźniło. Inicjatorzy mówią, że to skomplikowany projekt pod względem administracyjnym, choć w międzyczasie bez problemu powstał tam biurowiec Skanska.
W tym roku mają być wreszcie widoczne pierwsze efekty prac nad Superścieżką. Krokiem ku temu jest rzeźba, która stanie na skwerze Mariana Eilego, pierwszego redaktora naczelnego „Przekroju”. Zwycięski zespół (nagroda 10 tys. zł ufundowana przez Radę Dzielnicy II Grzegórzki i firmę Skanska) zaprojektował dzieło odnoszące się do charakterystycznej krzyżówki czasopisma.
Monument ma powstać do końca maja, a pierwszy etap Superścieżki do czerwca. Wkrótce spodziewane jest pozwolenie na budowę, prace ruszą, jak tylko pozwoli pogoda. Obejmą one zagospodarowanie skweru, terenów wokół budynku Skanska, przed budynkiem Urzędu Miasta Krakowa i Krakowskim Szkolnym Ośrodkiem Sportowym.
Koszty rzeźby to ok. 25 tys. zł, a pierwszego etapu 4,5 mln, z czego 2 mln wykładają prywatni inwestorzy. Cała ścieżka powstanie za... 5-7 lat.
Kraków. Superścieżka - słowo, woda i zieleń między rondami
