
Jakie korzyści dla gminy są z tego, że spółka MKS Cracovia, w której jest udziałowcem pożyczyła w 2018 r. prawie 10 mln zł prywatnej firmie Comarch, która jest większościowym udziałowcem w spółce?
Odpowiedź UMK:
Zarządzanie finansami spółki należy do uprawnień zarządu spółki. Ważne jest, by te działania były zgodne z interesem spółki. Na straży tego stoi Rada Nadzorcza. Gmina Miejska Kraków poprzez swego pełnomocnika na posiedzeniu ostatniego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia uzyskała wyczerpujące wyjaśnienia w kwestii pożyczek w ramach grupy kapitałowej Comarch oraz złożyła, protokolarnie odnotowany, wniosek do Rady Nadzorczej o monitorowanie pożyczek udzielanych przez spółkę w ramach grupy kapitałowej.

Cracovia buduje centrum treningowe w Rącznej w gminie Liszki.
Czy gospodarnym działaniem jest to, że spółka MKS Cracovia, której gmina Kraków jest udziałowcem, inwestuje pieniądze w budowę centrum treningowego w gminie Liszki, a więc poza gminą Kraków?
Odpowiedź UMK:
W kontekście lokalizacji inwestycji w gminie Liszki - decyzję o inwestycji podejmuje zarząd zgodnie z najlepszym interesem spółki. Akcjonariusz nie ma uprawnień do wskazywania takiej lokalizacji.
Przypomnijmy, że Cracovia buduje centrum treningowe w Rącznej w gminie Liszki. Planowany koszt całkowity szacowany jest na około 32 miliony złotych. W 2018 roku planowana przez spółkę MKS Cracovia inwestycja „Piłkarskie centrum treningowo – badawcze Polski Południowej dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Cracovii” z Programu Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu została włączona do planu rocznego, co oznaczało przyznanie dotacji na jego budowę przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w kwocie 8 mln zł.

Jakie korzyści gmina Kraków ma z tego, że oddała spółce MKS Cracovia tereny w Cichym Kąciku przy al. 3 Maja?
Odpowiedź UMK:
Tereny przy al. 3 Maja zostały wniesione do spółki w aporcie w formie użytkowania wieczystego. MKS Cracovia SSA dokonała inwestycji zgodnie z warunkami zagospodarowania wynikającego z umowy. Taki sposób zagospodarowania ma ten walor dla miasta, że jest to teren ogólnodostępny. Dzięki działaniom Gminy i MKS Cracovia SSA tereny przy al. 3 Maja nie są już terenami zaniedbanymi i będą służyć mieszkańcom Krakowa w celach sportowych i rekreacyjnych.
Przypomnijmy, że ramach inwestycji przy al. 3 Maja w całości odrestaurowano budynek dawnych filtrów basenowych oraz zrekonstruowano budynek dawnych szatni basenowych. Dodatkowo odtworzono zabytkową pergolę. Zgodnie z ustaleniami wybudowano pełnowymiarowe, odkryte boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, odkryte korty tenisowe oraz wykonano parking dla ponad stu samochodów. W części zachodniej działki wykonano budynek sportowo – szatniowy oraz postawiono hale tenisowe (8 kortów do gry w siedmiu halach sportowych) wraz z instalacjami wewnętrznymi i instalacjami na zewnątrz terenu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w odpowiedzi dla radnych miejskich ws. rozwiązania problemu zadłużenia Wisły Kraków SA za wynajem stadionu miejskiego przy ul. Reymonta, odpowiedział, że strategia gminy jest taka, by budować nowe obiekty sportowe i organizować masowe imprezy sportowe. Jak w tę strategię wpisuje się to, że gmina Kraków ma udziały w jednym z krakowskich klubów?
Odpowiedź UMK:
Decyzja o przystąpienia do spółki MKS Cracovia SSA została podjęta przez Radę Miasta Krakowa jeszcze w 1996 roku. Trudno łączyć tę decyzję z bieżąca polityką dotyczącą infrastruktury sportowej.