Kraków. Darmowa komunikacja miejska za bilet na parkingu park&ride również dla pasażerów samochodów. Jest projekt

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie umożliwienia wielokrotnych przejazdów komunikacją miejską na podstawie biletów za parkowanie na obiektach typu park&ride.
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały w sprawie umożliwienia wielokrotnych przejazdów komunikacją miejską na podstawie biletów za parkowanie na obiektach typu park&ride. Andrzej Banaś
Udostępnij:
Prezydent Krakowa przygotował projekt zmian przepisów, który umożliwia kierowcom i pasażerom samochodów wielokrotne przejazdy komunikacją miejską na podstawie biletów za parkowanie na miejskich obiektach typu park&ride.

FLESZ - Turystyka w Polsce na kolanach

Proponowane przez prezydenta zasady przewidują, że osoby korzystające z parkingów funkcjonujących w systemie zamkniętym parkuj i jedź (P&R) w Krakowie lub parkingów funkcjonujących w systemie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA) byłyby uprawnione, na podstawie biletu P&R w okresie jego ważności, do wielokrotnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK).

Dzięki takiemu rozwiązaniu przykładowo pięć osób będzie mogło przyjechać jednym samochodem do Krakowa, zostawić pojazd na parkingu park&ride i kupić tam bilet za 25 zł. Na podstawie tego biletu w danej dobie te osoby będą mogły jeździć pojazdami komunikacji miejskiej

- wyjaśnia Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

W uzasadnieniu prezydenckiej propozycji podkreślono: "Zmiany proponowane w projekcie uchwały mają na celu umożliwienie korzystania z parkingów w systemie P&R szerszej grupie podróżnych. Wprowadzone zmiany mogą skutkować większym zainteresowaniem i wykorzystaniem parkingów P&R w realizacji codziennych podróży pasażerów KMK".

Jeżeli radni przegłosują uchwałę proponowaną przez prezydenta to cennik będzie następujący (opłaty za korzystanie z parkingu w okresie postoju pojazdu - od momentu wjazdu na parking do momentu wyjazdu - nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej):

  • 10 zł - Bilet P&R jednoosobowy; uprawnia 1 osobę do wielokrotnych przejazdów wszystkimi pojazdami KMK.
  • 25 zł - Bilet P&R wieloosobowy (dostępny na wybranych parkingach); uprawnienia do 5 osób dorosłych lub obowiązuje dla grupy od 2 (1 rodzic/opiekun + 1 dziecko do 16 lat) do maksymalnie 7 osób (1 rodzic/opiekun i 6 dzieci do lat 16 lub 2 rodziców /opiekunów i 5 dzieci do lat 16) do wielokrotnych przejazdów wszystkimi pojazdami KMK.
  • 5 zł - Bilet P&R specjalny (dostępny okazjonalnie na wybranych parkingach); uprawnia do 5 osób dorosłych lub obowiązuje dla grupy od 2 (1 rodzic/opiekun + 1 dziecko do 16 lat) do maksymalnie 7 osób (1 rodzic/opiekun i 6 dzieci do lat 16 lub 2 rodziców /opiekunów i 5 dzieci do lat 16) do wielokrotnych przejazdów wskazanymi pojazdami KMK w sposób określony w szczegółowych warunkach korzystania z parkingu.
  • 15 zł - opłata dodatkowa wymagana w przypadku zagubienia biletu, na podstawie którego nastąpił wjazd na parking.
  • 100 zł - opłata dodatkowa za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie jednej doby parkingowej.
  • 120 zł - opłata dodatkowa za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu, na podstawie ulgowego biletu KMK bez prawa do ulgi.

Natomiast zgodnie z nowymi zasadami uprawnieni do bezpłatnego postoju na parkingu P&R byliby posiadacze biletów: KMK, kolejowego, czy też abonamentu roweru miejskiego, na podstawie którego nastąpił wjazd na parking. Obecnie na parkingu z kontrolowanym dostępem bezpłatnie mogą parkować posiadacz biletu sieciowego KMK, a na obiektach z niekontrolowanym dostępem - kierowcy mający ważny w dniu korzystania z parkingu bilet KMK: okresowy, jedno- lub wieloprzejazdowy papierowy, albo wydany na innym nośniku.

Przypomnijmy, że obecnie regulamin parkingów P&R obejmuje opłaty w kwotach: 10 zł - za postój nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej (pozostawiając swój pojazd, jedna osoba może na podstawie otrzymanego biletu korzystać z usług KMK od momentu jego wykupienia do godziny 2.30 dnia następnego tj. zamknięcia parkingu); 10 zł - to opłata dodatkowa wymagana w przypadku zagubienia biletu, na podstawie którego nastąpił wjazd na parking, 100 zł - opłata dodatkowa za pozostawienie pojazdu po upływie doby parkingowej (nie dotyczy użytkowników parkingów z niekontrolowanym dostępem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Niestety, ten projekt faworyzuje wielodzietnych, a miasto jest przeludnione, wiec powinno się ograniczyć dzietność poprzez instrumenty finansowe. Wielodzietni są dobrzy na wieś, lub do wyludniających się miast, a nie do przeludnionego od dziesięcioleci Krakowa.

Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie