https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Finansowe wsparcie dla Wojskowego Szpitala Klinicznego

Iwona Krzywda
Współpraca z miastem ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy
Współpraca z miastem ma poprawić dostęp pacjentów do lekarzy Adam Wojnar
5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką będzie mógł liczyć na miejskie dotacje niezbędne m.in. na dalszą renowację budynków i poprawę warunków, w jakich są leczeni pacjenci.

Umowa dotycząca współpracy miasta ze szpitalem wojskowym została podpisana w czwartek. W ramach niej gmina i lecznica zamierzają wspólnie realizować szereg działań na rzecz poprawy zdrowia mieszkańców Krakowa oraz polepszenia dostępu do specjalistycznej pomocy medyków.

– Porozumienie, które zawarliśmy jest deklaracją z naszej strony, że będziemy brać czynny udział we wszystkich akcjach prozdrowotnych realizowanych z myślą o krakowianach. Z kolei ze strony prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymaliśmy zapewnienie, że możemy liczyć na pomoc w sfinansowaniu tych inwestycji, których nie możemy zrealizować z własnego budżetu – wskazuje płk. lek. Artur Rydzyk, komendant 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Na konto jego placówki jeszcze w tym roku, w ramach specjalnej dotacji, trafi 100 tys. zł. Z tej kwoty dyrekcja lecznicy planuje zakupić zestaw motorowy z oprzyrządowaniem chirurgicznym – używany przez ortopedów – oraz narzędzia do mikrochirurgii i supermikrochirurgii potrzebne na bloku operacyjnym Kliniki Chirurgii Urazowej i Ortopedii.

Z kolei w następnych latach finansowe wsparcie z budżetu miasta ma być dedykowane przede wszystkim remontom budynków, w których są leczeni pacjenci szpitala wojskowego i renowacji terenów zielonych wokół lecznicy. Placówce wprawdzie właśnie udało się wyremontować dwa pawilony, ale potrzeby nadal są ogromne.

Dane statystyczne pokazują, że blisko 40 proc. chorych, którzy trafiają pod opiekę specjalistów ze szpitala wojskowego to krakowianie. Na przestrzeni ostatnich trzech lat lecznica tylko na szpitalnym oddziale ratunkowym przyjęła ponad 62 tys. pacjentów, w tym blisko 26 tys. mieszkańców stolicy Małopolski.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ech
Czy to przypadkowa zbieżność nazwisk , czy efekt ..."dobrej zmiany" ?
A
Aga
To ciekawe dane

26 tys pacjentów sor wojskowego to mieszkańcy Krakowa a 36 tys to skąd się tam wzięło ?

Czyżby z okolicznych miejscowości i powiatów ? To jakie koszty musi ponosić szpital wojskowy przewożąc (odwożąc) pacjentów z odległych miejscowości ?

Czy inne krakowskie szpitale tez leczą pacjentów spoza Krakowa czy tylko Szpital Wojskowy ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska