reklama

Kraków. Jedna z głównych ulic Krakowa woła o pomstę do nieba. Remont Królowej Jadwigi cały czas się odwleka

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zaktualizowano 
Ulica Królowej Jadwigi Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Ulica Królowej Jadwigi od lat woła o pomstę do nieba. Niestety, mieszkańcy muszą wciąż czekać na jej kompleksową przebudowę. Ta znów się opóźni. Nowy termin to lata 2022-23. Urzędnicy mówią, że realizacja ostatnich dwóch etapów ruszy w przyszłym roku.

Ulica Królowej Jadwigi to główna droga Zwierzyńca i jedna z tras na lotnisko w Balicach. Ma prawie pięć kilometrów długości i od ponad 15 lat nie może się doczekać gruntownego remontu. W ostatnich latach remontowane były odcinki bliżej centrum, jak chociażby pomiędzy al. Focha i ul. Księcia Józefa, ale im bliżej granic miasta, tym gorzej. Dziurawa jezdnia, na której samochody uszkadzają zawieszenie, czy krzywe chodniki, po których strach chodzić. Taką drogą wjeżdżają też ci, którzy przylatują do naszego miasta.

Urzędnicy od lat nie potrafią przeprowadzić dwóch ostatnich etapów remontu ulicy. Chodzi o etap V (przebudowa ul. Królowej Jadwigi na odcinku od ul. Jesionowej do ul. Robla, wraz z rozbudową ul. Korbutowe i budową odwodnienia) oraz etap VI (przebudowa na odcinku od ul. Robla do ul. Tondosa wraz z rozbudową kanalizacji opadowej oraz budową kanalizacji opadowej na ul. Borowego).

Trasa dla terenówek

- Droga między Tondosa, a Jesionową jest już w stanie zupełnego rozkładu. W wielu miejscach oderwały się sporej wielkości fragmenty asfaltu. Ulica pełna jest głębokich dziur, zagłębień i pęknięć. Brakuje także właściwego odwodnienia. W efekcie po deszczu tworzą się olbrzymie kałuże. W mediach społecznościowych jest dużo filmików pokazujących samochody, które przejeżdżając ulicą Królowej Jadwigi, rozpryskują wodę na wysokość 2-3 metrów. Droga przypomina bardziej trasę dla terenówek niż ważną arterię w centrum miasta - wylicza Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca.

Jak przekonuje radny, w najgorszej sytuacji są piesi. Wiele płyt chodnikowych już praktycznie nie trzyma się powierzchni. Duże zagłębienia stanowią poważną przeszkodę. Łatwo można się potknąć. Po deszczu woda z jedni wlewa się na chodnik, a przejeżdżające samochody ochlapują przechodniów od stóp do głów.

Historia remontu

Historia remontu ulicy Królowej Jadwigi sięga już bliski 20 lat. Na początku inwestycję podzielono na sześć etapów. Pierwsze cztery zrealizowano dość sprawnie, ostatnie prace zakończono w 2002 roku. Etap V i VI planowano wykonać do 2008 roku. Nie stało się tak do dzisiaj.

Na początku roku zostało zorganizowany spotkanie dotyczące przebudowy. Setki osób przyszły, żeby dowiedzieć się, kiedy mogą się spodziewać poprawy sytuacji. Na spotkaniu obecni byli m.in. wiceprezydent Andrzej Kulig, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa Marcin Hanczakowski oraz Iwona Król, która przez lata pilotowała inwestycję. Podczas spotkania stała jeszcze na czele Zarządu Inwestycji Miejskich. Później straciła posadę w związku z uprawomocnieniem się wyroku zakazującego jej pełnienia kierowniczych funkcji w administracji publicznej. Urzędnicy obiecali wtedy, że prace ruszą w 2020 roku, a na wiosnę tego roku naprawione zostaną chodniki. Ale tak się nie stało. - Mieszkańcy czują się wystawieni do wiatru - kwituje radny Kwarciak.

Rok 2020 realny, ale co z pieniędzmi?

Urzędnicy przekonują, że rok 2020 jest realny. - Mamy złożone dokumenty o pozwolenie na budowę dla V etapu, a dla VI trwają prace projektowe związane z przygotowanie wniosku o pozwolenie budowlane. Ten ma być złożony pod koniec roku. Jednocześnie ogłosiliśmy przetarg na budowę kanalizacji odwodnieniowej dla ulicy Borowego, co wchodzi w etap VI. Do przetargu spływają aktualnie zapytania od zainteresowanych firm - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZDMK. Jak dodaje, w przyszłym roku urzędnicy chcą mieć pełną dokumentację oraz pozwolenia dla obu odcinków i zacząć prace równolegle, już bez etapowania.

Trudno jednak uwierzyć w takie zapewnienia, gdy spojrzymy na zapisy Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zgodnie z miejskimi planami przebudowa Królowej Jadwigi planowana jest tam dopiero na lata 2022-23.

- Nie wyobrażam sobie, że mieszkańcy mogliby tak długo czekać. Jedyną pozytywną informacją jest, że udało się przygotować dokumentację na budowę kanalizacji na ulicy Borowego, która ma zbierać wodę z ul. Królowej Jadwigi - podkreśla radny Kwarciak

FLESZ: Mniej zabitych, więcej pijanych. Bilans akcji "Znicz"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
JK

Okropnie rozwija się Kraków. Oczywiste jest, że miasta rosną "w siłę", ale w Krakowie dzieje się to bez ładu i składu. Beton leją wszędzie, wycinają drzewa gdzie popadnie, miejsc parkingowych coraz mniej(nie rozumiem dlaczego wydaje się zgodę na budynki bez garaży podziemnych lub z kilkoma stanowiskami), inwestycje drogowe leżą i kwiczą(jedyna to trasa łagiewnicka) co i tak jest mało oraz zbyt późno. Z przykrością rozglądam się za innym miastem :( bo jeżeli tak będzie dalej to do 10lat gdzieś indziej znajdę swoje miejsce. Pracuję w IT i zastanawiam się, czy nie przenieść się jak moi znajomi do Australii. Praca gwarantowana i kupiłbym jak znajomy(north coogee, perth) domek nad morzem

G
Gość

Tak jak Kraków zszedł w ostatnim czasie na psy(nie obrażając psów) to nigdy jeszcze tak źle nie było. Przykro to mówić ale za komuny za takie poczynania to ktoś poszedłby siedzieć. Do tych komentarzy dodam tylko wiadukt na Pradnickiej rozbabrany i zostawiony od zeszłego roku i drugi kawałek dalej na Łokietka. Przecież to jakaś parodia zarządzania jest, tak rządzić to ja też bym potrafił. A Pyclika z dawnego Zikit to już lepiej nie cytujcie... Niedobrze się robi.

G
Gość

To nie ulica jest wstydem. Największym wstydem Krakowa jest majchrowski.

R
Robert krk
2019-07-03T18:11:21 02:00, Gość:

Pod względem jakości ulic i chodników Kraków to skansen komunistyczny.

Wszystko betonuja blokami i biurami a parkingow nie ma a ulice to syf...

R
Robert krk

Jaj sobie robicie ? 4-5 dni temu asfaltowali dziury na wiadukcie ślimak na 29 listopada ! Już asfalt wywaliło muldy góry te łaty trzeba aż bokiem omijac jak dasz rade ja nie dalem i do mechanika musze bo gumy wywalilo az wahacze sie tłuką... Stabilizator pękł... A bylem w nocy obok jak łatali co to ma być !!!! Chora mafia majchrowskiego

E
Ehhh

Krakowscy urzędnicy umieją tylko walczyć z mieszkańcami. Najchętniej to by zrobili tam strefę czystego transportu.

G
Gość

Pod względem jakości ulic i chodników Kraków to skansen komunistyczny.

G
Gość

Zapraszam do Bytom City, ul.Katowicka oferuje nie zapomniane WRAŻENIA...

G
Gość

Kiedyś miałem w planach zrobić taki filmik z dróg dojazdowych do Krakowa. Jedzie się przez jakieś wioski, równiutki asfalt, szeroko, czysto, elegancko.... mijasz znak "Kraków" i ciach. Równo ze znakiem dziura, druga, trzecia. Tragedia! Drogi w tym mieście były i będą zaniedbane. Nie wiem na prawdę na co idą pieniądze z budżetu. Ja ich nie widzę na mieście! Przecież to jest drugie miasto pod względem wielkości w kraju, drogi fatalne, pociąg miejski fatalny, korki niesamowite, chodniki z PRLu, drzewa i działki zabudowywane. Dramat! Było to kiedyś fajne miasto, teraz trzeba gdzieś uciekać!

K
Kad

Zgoda, ul królowej Jadwigi jest w fatalnym stanie, ale chyba na obecny moment mamy miasto wystarczająco sparaliżowane przez remonty?!

G
Gość
2019-07-03T12:31:29 02:00, MaK:

Ale kiedy remont się zacznie, to media, z Onetem na czele, będą piać, że "najważniejsza ulica Zwierzyńca, droga dojazdowa do Balic jest rozkopana!!" Co by się nie działo, "media" i tak zrobią aferę.

panie, droga do Balic to jest na papierze pomiędzy zakrętem ulicy Armii Krajowej przez Mydlniki do Balic i rosną tam krzaki, bo do dzisiaj nie ruszono z budową, natomiast obecny objazd jest przez odcinek S7, reszta to przejazdy przez osiedla którędy dotrze się wprawdzie Balic, ale nie powinniśmy nazywać tego drogą.

G
Gość
2019-07-03T08:16:48 02:00, Witold:

Takich ulic jest cała masa. Napisze jedynie o Nowej Hucie.

1/ al Solidarności - remont obiecany zaraz po zakończeniu remontu al. Jana Pawła II. Dokumentacja gotowa. I co. Wielkie G... Tramwaj porusza się z szybkością 10 km/h

2/ Plac Centralny - Kopiec Wandy - tramwaj 10 km/h

3/ al Przyjaźni - dziura na dziurze i tor przeszkód dla 8 linii autobusowych.

pozdrawiam

2019-07-03T14:22:44 02:00, Gall Anonim:

oraz całkowicie zaorana nawierzchnia wszystkich ulic, które nie były wzmocnione pod ciężki sprzęt i nie wytrzymały miliona przejeżdżających autobusów linii tymczasowej 704 i 713 - Przybyszewskiego, Lea, Rydla, Kazimierza Wlk i wielu innych. Przed remontem torowiska były to równiutkie uliczki, większość pięknie odremontowana, obecnie wszystkie są w gorszym stanie niż opisywana Królowej J. Po co był ten remont 2-4 lata temu jak wszystko w pół roku autobusy zniszczyły ?

remonty ulic w Krakowie to jeden wielki szwindel! Żeby mogły po ulicach jeździć ciężarówki to pod asfaltem musi być minimum 1-1,5m podbudowy z kamienia i pasku, a jak za komuny położono asfalt niemal na błocie tak dziś na wielu ulicach dokłada się tylko warstwy asfaltu szlifując trochę górną warstwę. Taki remont starcza na 2-3 lat, max 5 czyli akurat tyle ile trwa gwarancja i później wszystko od nowa. Komuś zależy najwidoczniej, aby robić takie fuszerki, bo wtedy wiecznie można ciągnąć kasę z kasy miasta. Ludzi którzy do tego dopuszczają powinni być sądzeni za niegospodarność i jakby nie było za korupcję, bo działają w interesie firm remontowych.

R
Robert

ale Wasserman była z pisu wiec nie wolno bylo na nia glosowac teraz nie plakac

G
Gall Anonim
2019-07-03T08:16:48 02:00, Witold:

Takich ulic jest cała masa. Napisze jedynie o Nowej Hucie.

1/ al Solidarności - remont obiecany zaraz po zakończeniu remontu al. Jana Pawła II. Dokumentacja gotowa. I co. Wielkie G... Tramwaj porusza się z szybkością 10 km/h

2/ Plac Centralny - Kopiec Wandy - tramwaj 10 km/h

3/ al Przyjaźni - dziura na dziurze i tor przeszkód dla 8 linii autobusowych.

pozdrawiam

oraz całkowicie zaorana nawierzchnia wszystkich ulic, które nie były wzmocnione pod ciężki sprzęt i nie wytrzymały miliona przejeżdżających autobusów linii tymczasowej 704 i 713 - Przybyszewskiego, Lea, Rydla, Kazimierza Wlk i wielu innych. Przed remontem torowiska były to równiutkie uliczki, większość pięknie odremontowana, obecnie wszystkie są w gorszym stanie niż opisywana Królowej J. Po co był ten remont 2-4 lata temu jak wszystko w pół roku autobusy zniszczyły ?

w
wojto

Kraków wybrał Kraków nie narzeka...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3