FLESZ - Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Dla mieszkańców Bieżanowa budowa zbiorników to sprawa priorytetowa. W sierpniu ubiegłego roku ten rejon miasta został zalany po intensywnych ulewach. Doszło do wielu podtopień w domach i mieszkaniach.
- Żyjemy nadzieją, że te zbiorniki coś dadzą. Wiosny i lata oczekujemy jednak z obawą o nasze domy i mieszkania. W ubiegłym roku, po intensywnych ulewach w sierpniu miałam metr wody w domu. Teraz przy każdych opadach jest strach, bo nie wiemy czym to się skończy - mówi jedna z mieszkanek Bieżanowa, która była obecna na konferencji wojewody.
Decyzję o budowie „Malinówki 3” Łukasz Kmita przekazał w środę 26 stycznia na ręce Małgorzaty Sikory - dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Briefing w tej sprawie odbył się na terenie budowy zbiornika Malinówka 1.
- Budowa zbiornika „Malinówka 3” to dopełnienie szerokiej, złożonej inwestycji w dolinie rzeki Serafy. Pod koniec maja ubiegłego roku wydaliśmy decyzje umożliwiające realizację dwóch innych zbiorników małej retencji: „Malinówka 1” i „2”, zaś w grudniu pozwolenie na budowę otrzymał zbiornik „Serafa 2”. Dzisiaj domykamy całość pozwoleniem na realizację ostatniego z pięciu zbiorników, które będą działać na tym obszarze. Wszelkie działania podnoszące zabezpieczenie przeciwpowodziowe muszą być realizowane sprawnie i kompleksowo – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Rygor natychmiastowej wykonalności
Dzięki nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności inwestor może od razu przystąpić do wykonywania prac.
Będą się one toczyć na potoku Malinówka, na terenie Krakowa i Wieliczki. W ramach inwestycji powstanie suchy zbiornik małej retencji („Malinówka 3”) wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zbiornik będzie miał pojemność 56 tys. m3, maksymalną powierzchnię zalewu ok. 3,1 ha i wysokość piętrzenia 7,9 m.
- Budowa zbiornika to kolejny duży krok do zapewnienia bezpieczeństwa w rejonie Bieżanowa. Problem z podtopieniami wynika m.in z tego, że na terenie Wieliczki zabudowa jest coraz bardziej gęsta, a nie ma tam obowiązku retencji. Stąd coraz więcej wody spływa do nas, ponieważ nie ma gdzie wsiąkać w ziemię – mów Jaromir Jamróz. Członek "Stowarzyszenia Bieżanów-Prokocim STOP POWODZI".
Spór z deweloperem
Prace nad „Malinówką 3” mają się rozpocząć, mimo tego że nie widać końca sporu między Wodami Polskimi a prywatnym inwestorem, którego działania mają zagrażać budowie kluczowego dla ochrony przeciwpowodziowej Bieżanowa zbiornika retencyjnego. Wody informowały, że właściciel terenu, na którym planowana jest inwestycja, chce tam wybudować szesnaście domów. Deweloper jest skłonny oddać nam swój teren, ale pod warunkiem, że dostanie bardzo wysoką rekompensatę za te grunty - mowa o ok. 3 mln zł. Wód Polskich i Skarbu Państwa na takie działania nie stać.
- Deweloper wciąż składa odwołania i skargi. Mimo tego my z panem wojewodą korzystamy z praw, jakie daje nam specustawa, stąd dzisiejsze pozwolenie na budowę. Jeśli nie będzie odwołań i decyzja stanie się ostateczna, to kilka tygodni po tym terminie prace będą mogły ruszyć - mówi Małgorzata Sikora, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało