https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejny etap zagospodarowania zalewu Bagry. Na plażę poczekamy [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Od oczyszczenia terenu rozpoczynają się w tym roku prace związane z zagospodarowaniem wschodniej części Parku Bagry.

Przypomnijmy, że w 2016 r. uporządkowano północną część otoczenia zalewu Bagry w Płaszowie. Urządzono tam główną plażę, powstały nowe alejki z oświetleniem i ławkami, umieszczono m.in. hamaki, zasadzono nowe drzewa i krzewy.

Teraz nadszedł czas na wschodnią część Parku Bagry (od ul. Bagrowej do Koziej). Wiosną zeszłego roku podczas międzynarodowych warsztatów projektowych wybrano koncepcję zagospodarowania tego terenu. Ideą przewodnią pracy było utworzenie zielonej oazy, która w swej treści tematycznej bogato nawiązuje do Chorwacji. Projektanci zaplanowali molo dla wędkarzy, pomost z miejscem obserwacji ptaków, łąki kwietne, plac zabaw z pagórkami, miejsce ekspozycji plenerowej, park linowy dla dzieci, plażę, siedziska, boiska do gier polskich i chorwackich, miejsce z pergolą przeznaczone na gastronomię, przebieralnie i toalety.

Obecnie projektowana jest część obejmująca tereny zieleni wraz z alejkami, elementami małej architektury, szatą roślinną, pergolą rekreacyjną oraz flowparkiem (nowy rodzaj placów treningowych, który odpowiada na potrzeby wielu dyscyplin i aktywności sportowych, a zarazem łączy pokolenia).

- Ten etap jest już w fazie końcowej projektu i proceduje o pozwolenie na budowę. Część prac ma zostać wykonana na zgłoszenie. Dotyczy to pergoli rekreacyjnej i skateparku - informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

W planach jest też urządzenie drugiej plaży nad zalewem Bagry. - To będzie jednak wymagało pozwolenia wodnoprawnego, którego pozyskanie jest czasochłonne. Potrzeba na to około pół roku - wyjaśnia Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Informuje też, że na razie wyłoniono wykonawcę prac, które będą polegać na oczyszczeniu terenu wschodniego nabrzeża z odpadów budowlanych. Takie roboty mają być prowadzone jeszcze tej jesieni.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnieszka

Łąki kwietne zamiast trawników to super rozwiązanie. Mają zaskakujące, ale potwierdzone działanie antysmogowe i wymagają o wiele mniej koszenia i pielęgnacji. Miasta na tym oszczędzają w długim okresie i chronią środowisko. Każde powinno się przestawić. Trzeba mieć dobre nasiona dzikich roślin dobrane do warunków w mieście. Mieszanki łąkowe do miasta, na balkon, do ogrodu są na www.panilaka.pl Mają tam nasiona wytrzymałych dzikich roślin i polnych kwiatów. Mieszanki łąkowe stworzyli znawcy tematu z doświadczeniem z Białegostoku i Krakowa

G
Gość
Oczyścić teren ogrodzić i pilnować. Tylko tyle wystarczy w tym miejscu zrobić. Ludzie chcą poleżeć na trawie a nie na betonie.
G
Gość
Beznadziejny pomysł, żeby zabetonować naturalny brzeg i łąkę.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska