https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: kończą centrum przy Wawelu

M. Mazurek, P. Rąpalski
Centrum ozdobią krzewy i placyki pełne róż. Będą też lampy i ławki
Centrum ozdobią krzewy i placyki pełne róż. Będą też lampy i ławki andrzej banaś
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem już prawie gotowe. W budynku schowanym częściowo pod ziemią będzie biuro informacji turystycznej i sklepiki z pamiątkami. Okoliczni mieszkańcy obawiają się tylko, jak działanie centrum wpłynie na ruch drogowy i bezpieczeństwo w okolicy. Urzędnicy uspokajają.

Otwarcie nastąpi z końcem września. Inwestycja kosztowała 19 mln zł. W budynku znajdzie się 13 lokali. Posłużą kupcom, którzy handlują pamiątkami w okolicy pomnika smoka wawelskiego. W centrum znajdzie się miejsce na małe bistro i lokal informacji turystycznej.

Zajrzeliśmy na budowę Centrum.
- Całość ma być estetyczna i harmonijnie łączyć się z otoczeniem. Ma być otwartą przestrzenią przed Wawelem - podkreśla Andrzej Szymański z firmy ERBUD.
Konstrukcja płynnie łaczy się z deptakiem na bulwarach. Będzie można spacerować po dachu budynku. Obiekt jest niski, dzięki czemu nie psuje widoku.

Jak turysta dotrze do CORT-u? Najlepiej pieszo, bo wycieczka samochodem oznacza koszty. Samochody osobowe będą musiały parkować na pobliskim, płatnym parkingu przy placu na Groblach.
Dla autokarów przygotowano plac na dziewięć miejsc. Mają wjeżdżać od ulicy Zwierzynieckiej ulicą Powiśle, w miarę szybko wysadzać pasażerów i od razu wyjeżdżać z powrotem na Zwierzyniecką.

Kierowcy "osobówek" będą mogli dojeżdżać do parkingu również jednokierunkowym odcinkiem ulicy Podzamcze od ul. Straszewskiego. - Zastosowano tu jednak obniżone do zera krawężniki, tak więc w przypadku ważnych wydarzeń istnieje możliwość otwarcia ruchu dla obu kierunków - objaśnia Szymański. Na ulicy Powiśle przewidziany jest też postój dla dorożek.

Okoliczni mieszkańcy cieszą się, że autokary będą szybko znikać spod ich okien. Woleliby jednak, aby ruch na odcinku Podzamcza zredukować do minimum. - Przez wprowadzenie strefy zamieszkania lub strefy B - proponuje Inga Reene, mieszkanka. - Tutaj chodzi pełno wycieczek, a zakręt jest ostry.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieczysław
Idea słuszna, nie zasłanianie widoku wawelu, przy tej ilości odwiedzających bardzo ważna sprawa to parking, świetne wykonanie , ale cena zbyt wysoka. Lepiej małą łyżeczką a częściej. Czekamy na obniżenie ceny za godzinę. Na placu przydadzą się drzewka i krzewy. Oczywiście czytelna informacja, tablice, plany i toalety ! Dziękuję za zmiany dokonywane przez ostatnie lata w Krakowie.
J
Janusz
Bardzo mi się podoba, idea parkingu podziemnego i zatoki tymczasowego postoju autokarów słuszna. Nie podoba mi się natomiast cena 7 zł/godz. jedynego parkingu w okolicy, powinna być niższa. Może właściciel powinien zarabiać na ilości samochodów a nie na wysokiej cenie. Liczę natomiast, że będzie więcej zieleni no i oczywiście czysta i dobrze oznakowana toaleta. Ziejący smok wawelski jest dużą atrakcją, szkoda, że jest często nieczynny, a kiedyś działał na SMSa , to było super !?
J
Jerzy
Pomysł świetny. Oczywiście, że autokary muszą wysadzić turystów, a okoliczni mieszkańcy muszą to mieć na względzie, że skoro mieszkają w pobliżu Wawelu, to muszą się liczyć z uciążliwością obecności tysięcy turystów, obecności samochodów i autokarów. Nie podoba mi się natomiast cena za parking podziemny (7 zł/godz. to stanowczo za dużo). Powinno być już na wysokości ul. Zwierzynieckiej albo nawet Alei czytelne oznakowanie innych parkingów w okolicy. Ul. Św.Idziego i część ul.Podzamcze powinny być zamknięte dla ruchu samochodowego, (no może z wyjątkiem MPK) oczywiście powinien być szlak turystyczny dla dorożek i meleksów. W ciągu ul. Kanoniczej - Wawel ładny ciąg pieszy. Cieszę się, że Kraków pięknieje i robi się bardziej przyjazny dla turystów, z których i dla których żyje cały rok.
j
jerzy
Świetnie to wygląda, oczywiście, że autokary muszą wysadzić turystów, a dla samochodów osobowych powinna być alternatywa tańszych parkingów (a nie tylko drogi parking podziemny). Oczywiście już na ul. Zwierzynieckiej powinno być oznakowanie innych parkingów w okolicy. Na ul. Powiśle, przy dojeździe do ul. Zwierzynieckiej powinna być tablica drogowskaz. Ul. Powiśle powinna być zamknięta dla ruchu samochodowego od skrzyżowania Św.Gertrudy-Stradom, i wejście z ul. Kanoniczej powinno być tylko strefą dla pieszych.
a
arch.Leon
Biura IMB Asymetria. z tego co pamiętam - w Polsce projekt do czasu wbicia pierwszej łopaty czeka 2lata. Ale i tak sukces i wreszcie porządek tam będzie (zamiast parkingu dla Autokarów i busów)
R
Radament
czyje to dzieło??
Łatwiej by było doczytać, kto ma poświęcić budynek, niż odszukać autora projektu...
M
Michał
bo kiedys te slowa odszczekasz- tyle w temacie.
s
szymon
Jak już będzie centrum,trzeba uporządkować centrum Wawelu. Z krypty przenieść sarkofag z Lechem pod pałac w Warszawie - będzie pomnik dla nawiedzonych i Jarka. A Krzyż przenieść na kopiec Piłsudskiego - będą krakowscy oszołomy mieli gdzie odprawiać zmyślone egzorcyzmy
K
KWO
A kiedy odbył sie przetatrg na dzierżawę sklepików ? Czyżby znów osoby , które od lat okupują handel w tym miejscu i są nie do ruszenia od wielu lat dostali bez przetargu lokale gminne ? A to jakim prawem ? Kto za nimi stoi ,że od lat ci sami ludzie dyktują warunki handlu i nie dopuszczają innych handlowców ?
t
theos
Troche malo tych miejsc dla autobusow, ale z drugiej strony zarobi na tym troche parking podziemny.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska