https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum nędzy i rozpaczy pod Wawelem w Krakowie. Aktywiści apelują do miasta, by w końcu coś z tym zrobić. Będzie tam gastronomia?

Piotr Tymczak
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem w Krakowie.
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem w Krakowie. Krzysztof Kwarciak
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem jest opuszczone i niewykorzystane. W naszych publikacjach zwracaliśmy uwagę na to, że ten obiekt niszczeje i miasto powinno coś z tym zrobić. Teraz petycję w tej sprawie do władz Krakowa skierowało Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!

"Już od kilku lat pod Wawelem przy ulicy Powiśle stoi pusty sporej wielkości pawilon, który jest własnością miasta. Okolice opuszczonego lokalu niszczeją i stały się miejscem spotkań amatorów mocniejszych trunków. Na położonym u stóp zamku terenie walają się butelki i śmieci, a w powietrzu unosi się nieprzyjemny zapach budzący skojarzenia z brudną toaletą. Obrazu nędzy i rozpaczy dopełniają rozpadające się chodniki oraz gnijące drewniane ławki, których chyba już od dawna nikt nie konserwuje" - zwracają uwagę autorzy petycji.

- Podczas otwarcia położonego u stóp Wawelu pawilonu zapowiadano, że miejsce stanie się wizytówką miasta. Na swój sposób się to sprawdziło tyle, że w tym wypadku świetnie demonstrowane są problemy w zarządzaniu samorządowym mieniem - komentuje Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

Centrum pod Wawelem za ponad 20 milionów złotych

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle zostało otwarte w 2010 roku. Jest tam ponad 700 mkw powierzchni do zagospodarowania. W przeszłości działał tam punkt InfoKraków, kawiarnia, stoiska z pamiątkami.

CORT miał zapewniać pełen zakres obsługi informacyjnej dla turystów. Wnętrza CORT-u miały być okazjonalnie wykorzystywane jako przestrzeń ekspozycyjna. W Centrum zaplanowano również część komercyjną – dla lokali z pamiątkami i punktu gastronomicznego.

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego zrealizowane zostało według projektu biura IBM Asymetria. Koszt budowy wyniósł ok. 20 milionów złotych. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Proponują konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania CORT

Przez kilka lat w CORT prowadzono punkt informacji turystycznej, był lokal gastronomiczny, można było zaopatrzyć się w pamiątki. Żadna działalność nie przetrwała tam jednak na dłużej. Obecnie obiekt jest opuszczony, zamknięto tam nawet toaletę.

"Miejsce mogłoby zamiast wstydu przynosić miastu korzyści. Dlatego zwracamy się z apelem, żeby wreszcie wykorzystać dosyć okazały budynek. Naprawdę ciężko jest patrzeć na takie marnotrawstwo publicznych pieniędzy" - podkreślono w petycji Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!

- Trzeba wreszcie wykorzystać potencjał pawilonu. Skoro władze miasta nie mają pomysłu na zagospodarowanie obiektu to może warto zapytać mieszkańców w konsultacjach społecznych jaką widzieliby przyszłość miejsca. Lokal mógłby się stać przestrzenią dla jakieś działalności kulturalnej czy społecznej, a jeżeli ambitniejsze pomysły są niemożliwe w realizacji to warto budynek wynająć na gastronomię, niech chociaż przynosi jakieś zyski miastu. Bardzo przydałoby się ponowne uruchomienie toalety publicznej - zaznacza Krzysztof Kwarciak.

Widzą tam zieleń, kawiarnię i ofertę kulturalną

Interpelację w sprawie CORT do prezydenta Krakowa złożył Łukasz Maślona, radny z klubu Kraków dla Mieszkańców.

"Zwracam się z apelem o podjęcie działań związanych z rewitalizacją placu Wielkiej Armii Napoleona, a nade wszystko przynajmniej uruchomienia będącego pod zarządem ZDMK budynku dawnego CORT przy ul. Powiśle 11. Przypomnę, że krakowianie widzą tam przede wszystkim miejsce spotkań zarówno dla młodszych, jak i starszych. Pełne zieleni, z dostępną kawiarnią i ofertą działań społeczno – kulturalnych" - napisał w interpelacji radny Łukasz Maślona.

W odpowiedzi wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik poinformował, że budynek CORT przy ul. Powiśle był przedmiotem zawartej 9 listopada 2022 r. z miejską spółką Kraków 5020 umowy dzierżawy, która uległa rozwiązaniu 29 lutego 2024 r. Ponadto budynek był przedmiotem zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego projektu, dotyczącego utworzenia tam rzecznego centrum edukacyjnego (wraz z ewentualną zmianą zagospodarowania budynku oraz terenu wokół niego) jednak nie został on przyjęty do realizacji.

Rozmowy dotyczące sposobu zagospodarowania budynku CORT, zainicjowane przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, prowadzone były m.in. z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Wydziałem ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa oraz z innymi podmiotami, w tym komercyjnymi, zainteresowanymi prowadzeniem działalności w obiekcie.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie 9 lipca 2024 r. rozpatrzyło złożony przez ZDMK wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia, wydając decyzję odmowy przyłączenia ww. obiektu na warunkach taryfowych, uzasadniając to okolicznościami wysokich nakładów inwestycyjnych realizacji przyłączenia. Równocześnie MPEC SA złożyło ZDMK ofertę współpracy inwestycyjnej w zakresie przyłączenia budynku do systemu ciepłowniczego na warunkach pozataryfowych, tj. swobody kontraktowania stron, uzyskując jej akceptację przez ZDMK. W oparciu o przyjęte decyzje w sierpniu 2024 r. wydano pozataryfowe warunki techniczne przyłączenia obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej dla celów projektowych, które pozostają w terminie ważności dwóch lat od daty ich wydania.

"Podpięcie budynku do przedmiotowej sieci wymaga analizy, gdyż koszty modernizacyjne budynku i przyłączeniowe oscylują w granicy 2 000 000 zł (koszt szacunkowy). Rozpoczęcie jakichkolwiek prac modernizacyjnych wymaga wcześniejszego ustalenia na jaki cel będzie wykorzystywany obiekt i jakiego rodzaju działalność będzie tam prowadzona" - odpowiedział wiceprezydent Stanisław Kracik.

Długa lista uszkodzeń i usterek z zaleceniem naprawy

W 2024 r. zlecono przegląd budowlany budynku CORT, który wskazał zalecenia:

  • miejscowe uszkodzenia dolnej listwy szklanej balustrady (zalecenie: wykonanie napraw miejscowych),

  • miejscowe uszkodzenia okładziny kamiennej balustrady i murków bocznych (zalecenie: wykonanie napraw miejscowych),

  • pokrycie dachowe - naturalne zużycie, widoczne pęknięcia i ubytki płyt kamiennych (zalecenie: wykonanie napraw miejscowych),

  • korozja progu drzwi wejściowych do pomieszczenia śmietników (zalecenie: wyczyszczenie, antykorozyjne zabezpieczenie lub wymiana na nowe),

  • brak niektórych listew aluminiowych świetlika (zalecenie: montaż brakujących elementów świetlika),

  • schody zewnętrzne oraz plac przed budynkiem - naturalne zużycie, widoczne pęknięcia i ubytki płyt kamiennych (zalecenie: wykonanie napraw miejscowych),

  • nieszczelna żelbetowa płyta biegowa i spocznikowa schodów będąca jednocześnie stropem w pomieszczeniu śmietnika (zalecenie: doprowadzenie do szczelności płyty stropowej w pomieszczeniu śmietnika),

  • nieszczelność rury kanalizacyjnej na dopływie do pompowni (zalecenie: usunięcie nieszczelności oraz wypompowanie wody z rząpi).

Porozumienie w sprawie zapewnienia ciągłości funkcjonowania toalet

"Jednocześnie informuję, że zagadnienie zapewnienia ciągłości funkcjonowania zlokalizowanych w budynku CORT toalet i ich przejęcia przez ówczesną miejską jednostkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW) było w 2024 r. tematem korespondencji pomiędzy ZDMK a KEGW, jak również przedmiotem spotkań pomiędzy pracownikami tych jednostek. Aktualnie ZDMK zwrócił się do Zarządu Infrastruktury Wodnej w Krakowie o przejęcie w zarząd i utrzymanie toalet publicznych zlokalizowanych w budynku dawnego CORT wraz z platformą dla osób niepełnosprawnych" - poinformował wiceprezydent Stanisław Kracik.

ZDMK przygotował projekt porozumienia określający zakres odpowiedzialności oraz uregulowania rozliczeń kosztów związanych z dostawą wody i odprowadzania ścieków.

"Ponadto informuję, że Główny Architekt Miasta Krakowa pozytywnie odnosi się do możliwości nowego zdefiniowania przestrzeni placu Wielkiej Armii Napoleona. W jego opinii projekt zagospodarowania placu powinien stanowić przedmiot realizacyjnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego. Budynek znajdujący się na przedpolu widokowym Wawelu w sposób oczywisty powinien stanowić miejsce atrakcyjne pod względem funkcji dla użytkowników tej przestrzeni. Zarząd Dróg Miasta Krakowa podejmuje intensywne działania, które umożliwią docelowe zagospodarowanie obiektu" - wyjaśnił wiceprezydent Stanisław Kracik.

Przyznał też, że cel, na jaki będzie przeznaczony CORT, jest przedmiotem rozważań, które w opinii ZDMK mogą wymagać przeprowadzenia konsultacji społecznych w zakresie sposobu wykorzystania przestrzeni budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska