Floriańska po witrynach i podwórkach
Knajpy, kantory, kebaby, hostele, sklepy z kolorowymi cukierkami, pamiątkami z Krakowa, butiki, restauracje, te nowe i te z wieloletnią tradycją. Można by powiedzieć - miasto 15-minutowe - "tu jest wszystko" - nie do końca.
Nie ma tu aptek, przychodni, banków, placu zabaw. Tego co potrzebne jest mieszkańcom. Ale jest wszystko co potrzebne, lub zbędne, ale przyciąga - turystom. W dzień i w nocy. Pijalnie wódki i piwa, a na przeciwko witryna zakładu fotograficznego, który działa lub już działał tu od dekad. Kontrasty. Choćby takie, że Floriańska uznawana jest za najdroższą ulicę Krakowa, trakt królewski, ale sporo tu też osób proszących o pieniądze - na jedzenie, czy wprost - na piwo. Siedzących na stopniach kamienic.
Są automaty rodem z wesołego miasteczka, dom strachu, ekspozycja o Krakowie, muzeum tortur, ale też sklep z antykami i z kapeluszami, Kawiarnia Jama Michalika i KFC. Muzeum figur woskowych, studio masażu tajskiego, ale też pierogarnia i pączkarnia. Zapiekanki, kebaby. Hostele mieszają się z licznymi knajpami.
Są też puste miejsca, po działających kiedyś lokalach. Rotacja tego co prowadzone jest w niektórych przestrzeniach jest tutaj spora. Zapewne nie jest łatwo utrzymać tu biznes. A kupić mieszkania, według niedawnego rankingu najdroższych ulic z mieszkaniowego rynku wtórnego, średnia cena mieszkania na Floriańskiej to ponad 20 tys. zł za metr kwadratowy.
Floriańska w Krakowie - oficjalnie
Jedna z najbardziej znanych ulic miasta, początek tzw. Drogi Królewskiej (Floriańska – Rynek Główny – Grodzka – Wawel).
Na słynny trakt turystyczny Krakowa wkracza się przez Bramę Floriańską. Otwiera się stąd wspaniała perspektywa na wieże kościoła Mariackiego w tle. Większość kamienic przy Floriańskiej została przebudowana w XIX w. Warto zwrócić uwagę na dawną rezydencję magnackiego rodu Kmitów (nr 13), ozdobiony renesansowym portalem hotel Pod Różą (nr 14), Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dom Jana Matejki (nr 41). Obok mieści się Jama Michalika – sławna cukiernia, miejsce spotkań artystów z kabaretu „Zielony Balonik". Wnętrza ozdobione są oryginalnymi rysunkami, karykaturami i lalkami z szopki krakowskiej.
Floriańska to obecnie gwarny pasaż handlowy. Po gruntownym remoncie, zakończonym w 2006 r., oraz uporządkowaniu przestrzeni reklamowej, ulica znalazła się w gronie najbardziej prestiżowych polskich ulic.
