Co znajduje się na Grodzkiej w Krakowie
Urząd Skarbowy, Kościół. św. Piotra i Pawła, kościół św. Wojciecha, Plac Wszystkich Świętych z budynkiem magistratu, plac Marii Magdaleny z pomnikiem Piotra Skargi. To turystyczne obiekty, które przyciągają miłośników zabytków i ważnych miejsc w Krakowie. Oczywiście urząd skarbowy "przyciąga" tych, którzy mają problem z PIT w sieci i trzeba podejść do okienka.
Pomiędzy tymi "instytucjami" mamy jednak mnóstwo sklepów, knajp, punktów usługowych, które przyciągają witrynami lub są schowane w oficynach, na piętrach kamienic. Grodzka to ulica ewidentnie nastawiona na turystów. Gdyby od Wawelu idąc usiąść na kawie, kupić pamiątkę, zjeść obiad, wybrać coś w butiku, czy sklepie z biżuterią, a na deser skusić się na lody - to zostawimy na tej trasie sporo gotówki.
Grodzka historycznie
W okresie przedlokacyjnym przy tej ulicy skupiały się zabudowania osady zwanej Okołem z centrum przy romańskim kościele św. Andrzeja. Znajdowały się przy niej dziś już nieistniejące świątynie: św. Marii Magdaleny i Wszystkich Świętych. Ulica kończyła się bramą Grodzką, za którą prowadził gościniec ku Stradomowi i do przeprawy przez Wisłę mostem Królewskim.
Ulica Grodzka została wytyczona przy lokacji Krakowa w roku 1257. Jako, ze u jej wylotu, od strony rynku stal już romański kościół świętego Wojciecha powstała arteria o nieregularnym położeniu w stosunku do krakowskiego rynku. Początkowo prowadziła jedynie do obecnego skrzyżowania z ulicą Poselską.
Grodzka zaburza regularną siatkę średniowiecznego układu miejskiego, odchodzi bowiem od Rynku nie pod kątem prostym.
W sąsiedztwie niewielkiego kościoła św. Wojciecha rozpoczyna się brukowany trakt, wiodący prosto na Wawel – to dalsza część Drogi Królewskiej. Odcinek do pl. Wszystkich Świętych (Pałac Wielopolskich, siedziba Urzędu Miasta Krakowa) jest najbardziej reprezentacyjną częścią ulicy, pełną ekskluzywnych sklepów i restauracji. Dalsza część Grodzkiej, aż do Wawelu, skłania bardziej do zwiedzania: po drodze mija się pl. św. Marii Magdaleny, sąsiadujące kościoły św.św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja. Warto też zwrócić uwagę na budynek Collegium Iuridicum, jeden z najstarszych gmachów Uniwersytetu Jagiellońskiego. U wylotu ulicy, pod Wawelem, znajdują się natomiast: dawny pałac prymasowski (nr 65), arsenał Władysława IV i kościółek św. Idziego.
Ulica Grodzka, jako ostatni odcinek Drogi Królewskiej, przeszła gruntowny remont, zakończony w 2008 r.
