https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kolorowy przystanek "Politechnika" i specjalny tramwaj na 80. urodziny krakowskiej uczelni

Redakcja Kraków
Teraz urodziny uczelni są wyraźnie widoczne w przestrzeni miasta
Teraz urodziny uczelni są wyraźnie widoczne w przestrzeni miasta Jan Zych
Przystanek tramwajowy "Politechnika" w Krakowie nabrał kolorów z okazji 80. urodzin swojej patronki - Politechniki Krakowskiej. W centralnej części przystanku, który mieści się w tunelu tramwajowym przy głównym kampusie uczelni, pojawiły się kolorowe grafiki symbolizujące 8 dyscyplin nauk technicznych i 8 kompetencji gospodarczych, w których specjalizują się naukowcy, studenci i absolwenci Politechniki Krakowskiej. Po Krakowie kursuje również specjalny urodzinowy tramwaj, przypominający o dorobku uczelni i jej wkładzie w rozwój miasta.

Na słupach trakcyjnych podziemnego przystanku "Politechnika" można zobaczyć teraz - mieniące się różnymi odcieniami błękitu, zieleni, lilii, magenty i pomarańczu - symbole architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska i energetyki, inżynierii elektrycznej (automatyki, elektroniki i elektrotechniki), inżynierii chemicznej, inżynierii lądowej i transportu, informatyki z matematyką, inżynierii materiałowej i inżynierii mechanicznej. To przede wszystkim tymi naukami zajmują siębadacze Politechniki Krakowskiej,skupieni na 8 wydziałach uczelni. Z nich też wyrasta ponad 30 kierunków studiów inżynierskich, na których kształcą się studenci Politechniki Krakowskiej.

Przystanek na dłużej, tramwaj urodzinowo

Przystanek - jak zapowiada Politechnika - będzie przypominać o naukach technicznych i tej uczelni także po zakończeniu obchodów roku jubileuszowego. Natomiast tylko przez najbliższe miesiące w przestrzeni miejskiej Krakowa będzie obecny jubileuszowy politechniczny tramwaj.

To tramwaj przybrany w urodzinowe barwy Politechniki Krakowskiej. Można go spotkać na różnych liniach - od Nowej Huty po Bronowice i od Cichego Kącika po Ruczaj. Skład NGT6 jeździ również w okolicach kampusu głównego Politechniki.

Tak świętuje Politechnika

Bogate obchody jubileuszu Politechniki Krakowskiej zostały zaplanowane na cały 2025 rok. Towarzyszy im hasło: "Nauka - Technika - Kultura - Sztuka".

"To hołd oddany różnorodności, z której słynie uczelnia i jej absolwenci. Bo choć Politechnika Krakowska to w pierwszym rzędzie projekty infrastruktury przyszłości, ekspercki udział w budowaniu odporności miast, regionów i kraju oraz uczestnictwo w rozwoju  strategicznych sektorów gospodarki, to inżynierska twarz nie jest jedyną, z której słynie uczelnia. Politechnika jest też znana ze wspaniałych artystów, twórców kultury, sportowców, biznesmenów, którzy byli jej studentami. To m.in.: Zdzisław Beksiński, Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Andrzej Mleczko, Sebastian Karpiel-Bułecka, Wojciech Zabłocki, Renata Knapik-Miazga, Krzysztof Ingarden czy Ryszard Florek" - przypomina uczelnia.

Oficjalnie obchody jubileuszowe zostały otwarte w styczniu br., podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Krakowskiej w Teatrze im. Słowackiego.

Inne główne punkty jubileuszu to m.in.:

  • trwający międzynarodowy konkurs studencki na koncepcję zagospodarowania kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach

  • trwająca w uczelnianym muzeum wystawa "Osobowości 80-lecia Politechniki Krakowskiej" przywołująca i upamiętniająca grupę twórców: inżynierów i artystów, którzy od początku tworzenia Politechniki w Krakowie, aż po czasy współczesne przyczynili się do budowania jej dorobku i prestiżu

  • konkurs na politechniczny mural - z planowanym odsłonięciem dzieła na ścianie Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki od strony ul. Montelupich (jury właśnie zakończyło ocenę prac, wkrótce ogłosi zwycięzcę)

  • Bieg Kościuszkowski, który wrócił w marcu na ulice Krakowa

  • "Juwenalia Krakoskie" w Strefie Polibudy (maj) dla rekordowej liczby uczestników z udziałem takich gwiazd jak: Kult, KSU, KĘKĘ, Szpaku

  • Święto Szkoły połączone z piknikiem i pokazem specjalnym oraz świętem patrona PK Tadeusza Kościuszki w ramach Nocy Muzeów (maj)

  • Festiwal Mechanika - z wielkim zlotem samochodów zabytkowych i unikatowych oraz pokazami aut m.in. elektrycznych i wodorowych (31 maja/1 czerwca)

  • Kraków Concrete Canoe Competition - pierwsze w Polsce międzynarodowe zawody betonowych kajaków na torze Kolna (czerwiec)

  • uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026 w Muzeum Lotnictwa Polskiego połączona z koncertem (organowym i chóralnym na tematy muzyczne inspirowane twórczością absolwenta PK Marka Grechuty oraz awangardową kompozycją do tekstów opowiadań Stanisława Lema "Bajki robotów")

  • finałowa Gala 80-lecia z wręczeniem nagród i odznaczeń (listopad)

  • Wigilia akademicka PK 2025, koncert kolęd oraz promocja albumu fotograficznego "Kronika 80-lecia PK" (grudzień).

Politechnika Krakowska podsumowuje, że w ciągu 80 lat jej mury opuściło blisko 120 tys. świetnie wykształconych inżynierów, zaangażowanych w tworzenie ważnych dla społeczeństwa i gospodarki innowacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska