Ostatnio o polityce mieszkaniowej rozmawiano na sesji Rady Miasta Krakowa. Ten temat ma jeszcze powrócić pod obrady. Wszystko za sprawą projektu uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa, dotyczących ograniczenia zbywania miejskich nieruchomości położonych na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.
Podczas dyskusji radni zwracali uwagę, że miasto powinno zatrzymywać gminne lokale w centrum, tak by mogły służyć mieszkańcom, a nie zamieniać się w źródło biznesu, polegającego na wynajmie krótkoterminowym dla turystów, lub wręcz skupowaniu udziałów w całych kamienicach, by później budynek mógł być wykorzystywany do celów komercyjnych.
Mieszkańcy i radni ze Starego Miasta od lat alarmują, że z powodu rosnącego ruchu turystycznego i związanych z tym problemów, takich jak zakłócanie ciszy, porządku, ale też np. ograniczenia miejsc parkingowych, kolejni lokatorzy opuszczają centrum.
O tym, jak odpowiednio zarządzać tzw. gospodarką nocy i z jakich doświadczeń innych miast można skorzystać debatowano podczas spotkania burmistrzów nocnych, które niedawno zorganizowano w Pałacu Potockich w Krakowie.
Okazuje się, że w większości innych miast, które podobnie jak Kraków są historyczne, zabytkowe i turystyczne, takich jak. np. Barcelona, Wiedeń czy Genewa, liczy się głos mieszkańców, którzy tworzą dziedzictwo miasta i jego poszczególnych dzielnic.