To już ostatnie dni, kiedy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów podejmują ważne decyzje o swoim dalszym kształceniu - biorą udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Jak informuje krakowski magistrat, pytany o dotychczasowe dane dotyczące naboru, sytuacja jest dynamiczna i liczby zmieniają się nawet z godziny na godzinę. Uczniowie ciągle składają w szkołach swoje wnioski o przyjęcie do klas pierwszych - mają na to czas do 10 czerwca do godz. 15.
Jak dotąd najwięcej chętnych szturmuje VI Liceum Ogólnokształcące - około południa we środę zgodnie z liczbą potwierdzonych wniosków chciałoby się tam uczyć 931 młodych ludzi. Jest to liczba absolwentów, którzy wskazali VI LO jako szkołę pierwszego wyboru, czyli tę wymarzoną, na której zależy im najbardziej. Biorąc pod uwagę liczbę miejsc we wszystkich planowanych klasach pierwszych w tym liceum, na jedno miejsce przypada tu dwóch kandydatów.
Przypomnijmy, że we wniosku o przyjęcie uczeń może wskazać dowolną liczbę szkół, a w nich dowolną liczbę klas pierwszych, którymi jest zainteresowany. Wybór większej liczby szkół i oddziałów (klas), o zróżnicowanej popularności wśród kandydatów, zwiększa szanse na pozytywny wynik rekrutacji. Ale też trzeba pamiętać, że liczy się kolejność, która powinna być zgodna z preferencjami kandydata – więc na pierwszym miejscu należy podać szkołę i klasę, na której nam najbardziej zależy.
Nabór na rok szkolny 2019/2020 jest wyjątkowy, bo to rekrutacja tzw. podwójnego rocznika. Kandydatów na pierwszoklasistów w Krakowie jest tym razem ponad 13,3 tysiąca: ok. 7,1 tys. absolwentów zreformowanych podstawówek i ponad 6,2 tys. ostatnich uczniów kończących gimnazja. Dla porównania: obecnie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych (samorządowych i niesamorządowych) uczy się 9 tys. 272 uczniów.
Krakowskie samorządowe szkoły ponadpodstawowe - czyli 37 liceów, 22 technika oraz 20 branżowych szkół I stopnia – przygotowywały się do podwójnego naboru od kilku lat. Łącznie czeka w nich ok. 19 tys. miejsc, w tym w liceach prawie 10 tysięcy. Jak zaznacza krakowski magistrat, do tego doliczyć trzeba jeszcze ofertę niesamorządowych szkół publicznych.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone w szkołach 28 czerwca.
WIDEO: Barometr Bartusia. Polscy nauczyciele: elita społeczna czy grono przypadkowych ludzi o często wątpliwych kompetencjach
- Wstyd! Tak Polacy biją się o towar w sklepach
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane - mogą szkodzić
- Wybory Miss Małopolski 2019. Tak wyglądały zmagania kandydatek [ZDJĘCIA]
- Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych. Widok jest przerażający
- Najlepsze memy o krakowskich uczelniach
- Skoczek narciarski Dawid Kubacki wziął ślub! [ZDJĘCIA]
