
Kościół Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej. Kościół zbudowany został prawdopodobnie w 1. połowie XVI w. i później rozbudowany. Znajdował się wówczas we wsi Komorowice i nosił wezwanie św. Jana Chrzciciela. Pod koniec lat 40. XX w. został przeniesiony do Woli Justowskiej - miał być jednym z elementów zakładanego wówczas skansenu, którego ostatecznie jednak nie powstał. W 1951 r. został kościołem parafialnym. Świątynię dwukrotnie strawił ogień. Po raz pierwszy spłonęła w nocy z 13 na 14 lipca 1978 r. (odbudowa zakończyła się w 1984 r.), a po raz drugi w nocy z 5 na 6 kwietnia 2002 r.. Przyczyną pożaru było podpalenie. W 2016 r. rozpoczęła się odbudowa kościoła.

Fabryka Octu, Musztardy i Konserw Ogórkowych przy ul. Królowej Jadwigi 31

Odwach przy wieży ratuszowej na Rynku Głównym. Parterowa wartownia została wzniesiona w 1782 w stylu klasycystycznym. Był to odwach dla polskiego garnizonu, wybudowany z polecenia gen. Józefa Wodzickiego, który pełnił funkcję wojskowego komendanta miasta. W XIX w. budynek służył milicji Wolnego Miasta Krakowa i straży pożarnej. Wojsko wróciło do niego w 1946 r., po zajęciu Rzeczpospolitej Krakowskiej przez Austriaków. Budynek został zburzony w 1879 r.

W latach 1881-1882 w tym samym miejscu wzniesiono nowy, neogotycki odwach. Nowy budynek był rozleglejszy od poprzedniego. Mieściła się nie tylko wartownia, ale także komendantura miasta i garnizonu oraz areszt. Odwach z rąk austriackich został zajęty przez jednostki polskie w dniu 31 października 1918 roku.