WIDEO: Mikropark i Kraków Living Lab na Małym Rynku
Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska
Według pomysłodawców projektu oraz urzędników mikroparki są znakomitym sposobem na ożywienie przestrzeni miejskiej. - Mikropark to obiekt wprowadzający do tej przestrzeni elementy zieleni oraz stwarzający nowe możliwości rekreacyjno-wypoczynkowe - mówi Barbara Wityńska-Słącz, koordynator projektu. - Jest to rozwiązanie nowatorskie na skalę naszego miasta, a sam pomysł cieszy się dużą popularnością w Europie Zachodniej oraz Skandynawii. Naszym celem jest pokazanie mieszkańcom Krakowa w jaki sposób można urozmaicić różne, nawet małe i zaniedbane zakątki miasta.
Mikropark można oglądać do 29 maja na Małym Rynku, jednak jego docelowe miejsce zostanie wybrane na podstawie konsultacji z mieszkańcami. Ze względu jednak na to, że innowacje muszą być przede wszystkim użyteczne, Krakowskiego Parku Technologicznego przeprowadza badania na grupach fokusowych, które dadzą odpowiedź na pytanie, jak mikropark sprawdza się w konfrontacji z rzeczywistym użytkownikiem.
Badania te zostaną przeprowadzone w ramach innego projektu KPT, Kraków Living Lab. Projekt ten, którego pierwsza edycja trwa obecnie, to cykl spotkań z wyłonionymi wcześniej trzema firmami, które przedstawiają innowatorskie rozwiązania gotowe do implementacji w przestrzeni miejskiej.
Pełni ona rolę swoistego laboratorium dla testowania różnych wariantów wykorzystania oraz udoskonalenia produktów. Działania te odbywają się w ramach współpracy KPT z European Network of Living Labs (ENoLL) i potrwają do końca czerwca. W tym czasie projekty będą kilkakrotnie testowane, a ich ostateczna forma powstanie jako wynik konsultacji z branżowymi specjalistami oraz ekspertami z organów administracji publicznej zaproszonymi do współpracy.
