Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Most Dębnicki w czwartek rano zostanie w pełni oddany kierowcom i pieszym

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W czwartek, 30 listopada, od około godziny 6 rano most Dębnicki zostanie w pełni otworzony dla ruchu - zapowiedział krakowski magistrat. Przejazd będzie możliwy wszystkimi pasami w obu kierunkach. Jak podkreślili urzędnicy, most zostanie otwarty w dniu oznaczonym w umowie jako termin zakończenia prac. Prace przy tej przeprawie trwały od początku lipca tego roku.

Od czwartku będzie można korzystać w pełni z mostu Dębnickiego, dostępne będzie skrzyżowanie od strony Jubilatu (jeden z etapów prac związanych z przebudową ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej). "Niestety, warunki pogodowe nie pozwoliły na dopuszczenie ruchu kilka dni temu" - dodają miejscy urzędnicy.

Prace na moście Dębnickim - dotyczące tej jednej z ważniejszych przepraw przez Wisłę w Krakowie - ruszyły w lipcu. Realizowano je połówkowo, cały czas utrzymując przejezdność w obu kierunkach.

Poprawiono stan techniczny obiektu w obrębie płyty pomostowej. Wymieniono nawierzchnię asfaltową jezdni, zajęto się też chodnikami. Wykonano nową izolację płyty pomostowej, co zostało poprzedzone niezbędnymi naprawami jej żelbetowej konstrukcji. Wymieniono elementy odwodnienia i dylatacje nad przyczółkami, bariery energochłonne, oświetlenie oraz krawężniki. Balustrady zostały podniesione, a także zabezpieczone przed korozją. Wpusty (studzienki) odprowadzające wodę z mostu przeprojektowano tak, by pojazdy nie najeżdżały na nie, dzięki czemu zwiększy się komfort przejazdu przez most.

"Zadbano również o przestrzeń podmostową, na długości bulwarów. Tu jeszcze trwa proces zabezpieczania dźwigarów przed korozją oraz poprawiane są elementy odprowadzające wodę z mostu" - przekazuje magistrat.

Koszt prac na moście Dębnickim to ok. 6,8 mln złotych.

Po oddaniu mostu Dębnickiego do użytku nadal nie będą dostępne relacje skrętne. Trwa bowiem przebudowa ulicy Kościuszki i Zwierzynieckiej - rozpoczęła się na początku września, a ma potrwać 12 miesięcy.

Ponownie zostanie natomiast uruchomiona sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych na moście. A przystanek autobusowy "Jubilat" 03 dla linii autobusowych nr 124, 144, 164, 169, 173, 179, 194, 300, 301, 304, 424, 494, 503, 513, 608, 609 i LR0 zostanie przywrócony w stałej lokalizacji.

"Zakładany pierwotnie termin zakończenia prac uległ kilkudniowemu przesunięciu ze względu na dodatkowy zakres robót: wymianę betonu i odtworzenie zbrojenia wsporników chodnikowych na dojściach do mostu. W czasie prac stwierdzono bardzo zły stan techniczny wsporników zarówno od strony Podgórza, jak i po stronie ulicy Zwierzynieckiej" - informują urzędnicy.

Trzeba pamiętać, że w rejonie mostu Dębnickiego obowiązuje zmieniona organizacja ruchu.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska